Μία από τις πιο σημαντικές νίκες του στη φετινή Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 74-63 της Φενέρμπαχτσε που ήταν ισόβαθμη του και παρέμεινε στην 4άδα, χωρίς όμως να καταφέρει να καλύψει το -14 με το οποίο είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα στην Κωνσταντινούπολη.

Λάθη, κενά στην άμυνα και επιπόλαιες επιθέσεις, συνέθεσαν την κάκιστη εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ. Μετά το τρίποντο του Γκριγκόνις με το… καλησπέρα (3-0), οι Πράσινοι αποσυνδέθηκαν σε άμυνα και επίθεση, βλέποντας την Φενέρ να πατάει… γκάζι και με επιμέρους σκορ 4-19 να γράφει το 7-19 στο 8΄, κλείνοντας την περίοδο στο +8 (13-21).

Το Τριφύλλι, όμως, έβγαλε αντίδραση από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και με τον Καλαϊτζάκη να δένει την άμυνα ο Παναθηναϊκός έπιασε από τον… λαιμό την τουρκική ομάδα και χωρίς να της επιτρέψει να πάρει επιθετική… ανάσα, απάντησε με επιμέρους σκορ 25-9(!), ισοφαρίζοντας στο 15΄ σε 25-25 και παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (38-30 στο 20΄). Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν εξαργύρωσε, εκτός από την άρτια άμυνά της, την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ και όλα τα λάθη της αντιπάλου, ενώ ο Ερνανγκόμεθ αποτέλεσε την πλέον αξιόπιστη λύση σε άμυνα και επίθεση.

Με το δίδυμο Καλαϊτζάκης-Ερνανγκόμεθ να συνεχίσει να δημιουργεί πονοκέφαλο στην τουρκική ομάδα και τον Ναν να μπαίνει σταδιακά στην εξίσωση, ο Παναθηναϊκός έλεγξε το ρυθμό και στο 26΄ εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (53-38). Ωστόσο, οι εκτελέσεις του Μπιμπέροβιτς από μακρινή απόσταση, κράτησαν ζωντανό το όνειρο της Φενέρ για ανατροπή (57-46 στο 30΄).

Η τουρκική ομάδα προσπάθησε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου να αιφνιδιάσει τους Πράσινους και με τους Γουίλμπεκιν – Μότλι να συνδέονται από μέση και μακρινή απόσταση μάζεψε τη διαφορά στους 5 πόντους (59-54 στο 32΄), δημιουργώντας πίεση στο Τριφύλλι. Ο Ναν, όμως, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μονοπωλώντας τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού κράτησε σε απόσταση το σύνολο του Εργκίν Αταμάν (67-60 στο 36΄). Ο Μήτογλου πήρε τη… σκυτάλη του σκοραρίσματος (71-61), ενώ τα νεύρα του Καλάθη (κλώτσησε τη μπάλα μετά από λάθος του και χρεώθηκε με τεχνική ποινή), έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9, Ναν 23, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5, Μήτογλου 8.

Φενέρμπαχτσε (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Μότλι 16, Γουίλμπεκιν 10 (1), Σανλί 5 (1), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4, Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς, Ντόρσεϊ, Καλάθης 12, Μαντάρ.