Λίγες μέρες μετά την ήττα από τη Μονακό στη Euroleague, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στη Basket League και δεν έδειξε κανένα έλεος για το Λαύριο, το οποίο συνέτριψε με 96-54 εκτός έδρας.

Το ξεκίνημα του ματς δεν ήταν και το καλύτερο για τους Ερυθρόλευκους που βρέθηκαν πίσω με 12-6 στο 5′ και με 19-10 στο 7′, με τους γηπεδούχους να έχουν για πρωταγωνιστές τούς Μουρ και ΝτεΤζούλιους. Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αποφάσισε να σοβαρευτεί και το αποτέλεσμα φάνηκε, αφού στο τελευταίο 3λεπτο του πρώτου 10λεπτου έτρεξε σερί 16-0 και βρέθηκε στο +7 (19-26).

Το σερί, μάλιστα, των Ερυθρόλευκων δεν σταμάτησε εκεί αλλά συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας στο 23-0 τελικά, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 19-33. Οι Λαρεντζάκης, Μπραζντέικις, Σίκμα και Φαλ δεν είχαν κανένα πρόβλημα από την αντίπαλη άμυνα και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, με τους Πειραιώτες να είναι μπροστά με double score στο τέλος του ημιχρόνου (25-50).

Το παιχνίδι, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, είχε ήδη κριθεί και από εκεί και πέρα απέμενε να φανεί αν ο Ολυμπιακός θα χαλάρωνε στην τρίτη περίοδο ή αν θα συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό. Και τελικά επέλεξε το πρώτο… Έτσι, με τους Λούντζη και Μιλουτίνοφ να σκοράρουν συνεχώς υπήρξε double score και στο 25′ (31-62), για να ξεφύγει ακόμη περισσότερο η διαφορά στη συνέχεια, όπως δείχνει και το 36-75 στο 30′.

Το μόνο που ενδιέφερε, πλέον, τον Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν το να μην υπάρξει κάποιος τραυματισμός στο τελευταίο δεκάλεπτο και όντως δεν υπήρξε, με τους Ερυθρόλευκους να μη δείχνουν καθόλου… οίκτο για τους γηπεδούχους και να κάνουν double score και στο 26′ (43-86), επικρατώντας τελικά με +42 (54-96) και στρέφοντας πλέον την προσοχή του στον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης (5/12).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96