Την πρόκριση για τους «16» του κυπέλλου Ελλάδας, έστω πολύ πιο δύσκολα από ό,τι θα περίμενε, πήρε ο Παναιτωλικός, ο οποίος επικράτησε του Διαγόρα στη Ρόδο με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια και την παράταση του αγώνα.

Οι Αγρινιώτες, οι οποίοι παρατάχθηκαν με αλλαγές στη συνθεσή τους, ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Βοΐλη μετά την ωραία συνεργασία των Μπαλντασάρα και Τορεχόν. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν πτοήθηκαν και λίγα λεπτά μετά, στο 30′, κατάφεραν να κάνουν το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανιά μετά την ανατροπή του Γκάτα από τον Μπρούνο Ντουάρτε.

Από εκεί και πέρα οι καλές φάσεις μέχρι και το τέλος του 90λεπτου ήταν ελάχιστες και το 1-1 δεν άλλαξε, όπως δεν άλλαξε ούτε στην παράταση παρά το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός ειχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες με Ντουάρτε (95′), Χατζηθεοδωρίδη (δοκάρι στο 97′ σε σέντρα-σουτ), Μλάντεν (100′) και Μπαλντασάρα (117′), με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Στεργιάκης ήταν πρωταωνιστής με τρεις αποκρούσει, δίνοντας στην ομάδα του Αγρινίου την πρόκριση στους «16».