Η ΑΕΚ έχει υψηλές προσδοκίες τη φετινή σεζόν αλλά το ξεκίνημά της στη Basket League δεν ήταν καλό αφού ηττήθηκε με 93-98 από το Λαύριο στην πρεμιέρα, με τους φιλοξενούμενους να «πυροβολούν» από την περιφέρεια έχοντας 14/30 τρίποντα.

Με τους ΜακΡέι και Κουζμίνσκας να μπαίνουν «ζεστοί» στο παιχνίδι η Ένωση προηγήθηκε με 10-4 στο 3′ και γενικά διατηρούσε ένα προβάδισμα 5-6 πόντων και στα επόμενα λεπτά αλλά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και με τους Μουρ και Θόρντον να σκοράρουν συνεχώς κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +2 (26-28).

Το Λαύριο είχε δώσει στο παιχνίδι τον ρυθμό που ήθελε και αυτό φάνηκε περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο βελτίωσε την άμυνά του και συνέχιζε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 5-16 και να βρεθεί στο +13 (39-52) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο αλλά το γεγονός ότι το Λαύριο με καλάθι του Σπρίτζιου πήγε και στο +15 (51-66) σημαίνει ότι μάλλον δεν τα κατάφερε, μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο από το -12 (64-76). Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα είχε προβλήματα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και άργησε πολύ να ρίξει τη διαφορά στους 5 πόντους (81-86 στο 37′), με τον Καστανέδα να είναι ασταμάτητος για τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας 26 πόντους και οδηγώντας τους στη νίκη με 98-93.

Πολύ καλός ήταν και ο Μουρ με 19 πόντους ενώ από 18 πέτυχαν οι Χέλεμς και Θόρντον ενώ για τον δικέφαλο αετό ξεχώρισαν οι ΜακΡέι και Τίλμαν με 21 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 39-52, 64-76, 93-98