O Dani Pedrosa πανηγύρισε μια «εξαιρετική» νίκη στο GP της Μαλαισίας, την τρίτη του μέσα στην χρονιά. Έτσι μείωσε την απόστασή του από τον Jorge Lorenzo για τη 2η θέση του πρωταθλήματος στους 11 βαθμούς, διαφορά που μπορεί να καλυφθεί στους 3 εναπομείναντες αγώνες.

Το να φτάσει όμως τον Marquez στην κορυφή και να τον περάσει, φαντάζει απίθανο καθώς η διαφορά τους μειώθηκε μεν, αλλά παραμένει χαώδης στους 54 βαθμούς, ενώ απομένουν ακόμη 75 βαθμοί να μοιραστούν στους νικητές των 3 επόμενων γύρων.

Ήταν πάντως η τέλεια επιστροφή του Dani μετά το ατύχημα και την εγκατάλειψη στον προηγούμενο αγώνα, και παρά τους πόνους από τους οποίους ακόμη έχει ενοχλήσεις.

Είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Dani στην Sepang, αλλά μόλις η πρώτη εδώ και πέντε σχεδόν μήνες, από το Le Mans στα μέσα Μαΐου. Ξεκίνησε πρώτος τον αγώνα, αλλά έχασε το σπριντ ως την πρώτη στροφή από το Lorenzo (που ξεκίνησε 4ος), κυρίως γιατί είχε αποφασίσει να ξεκινήσει προσεκτικά, τσεκάροντας την πρόσφυση της ασφάλτου.

O Marquez έκανε κακή εκκίνηση από την pole position, έχασε 3 θέσεις και στους πρώτους 2 γύρους πάλεψε με τον Rossi μέχρι να περάσει 3ος και να κυνηγήσει το Lorenzo.

Ήδη όμως στο τέλος του πρώτου γύρου o Pedrosa είχε περάσει καθαρά τον περσινό πρωταθλητή, και με ένα πολύ γρήγορο και πολύ σταθερό γυρολόγιο κάλπασε ως τη γραμμή τερματισμού, χωρίς να απειληθεί από κανέναν.

Πίσω του ο Lorenzo έμπλεξε στα δίχτυα του Marquez, με τον οποίο από τον 5ο ως τον 9ο αντάλλαξαν πολλές φορές θέσεις. Ο μικρός κατάφερε τελικά να μείνει μπροστά μετά τον 9ο γύρο και ενώ απέμεναν 11 μέχρι τον τερματισμό.

Ανάμεσα στις τολμηρές αλληλοπροσπεράσεις τους υπήρξε και μία απειροελάχιστη επαφή, χωρίς αυτή τη φορά ο Jorge να διαμαρτυρηθεί, ήταν αυτός που την προκάλεσε αυτή τη φορά. Την ίδια ώρα ο Pedrosa άνοιγε κι άλλο γκάζι, ανεβάζοντας τη διαφορά του από τον 2ο Marquez στο 1,9 δευτ.

Εκτός της τριάδας του βάθρου στην γνώριμη 4η θέση τερμάτισε ο Valentino Rossi που έκανε ένα μοναχικό αγώνα, έχοντας αποσπαστεί από τους Alvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini) και Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech3).

Ο Ισπανός πήρε την 5η θέση στον προτελευταίο μόλις γύρο και ο Άγγλος προσπάθησε να περάσει στο τέλος, μένοντας 6ος για 1/10 του δευτερολέπτου. Με τον τερματισμό του αυτό ο Bautista πέρασε 6ος στη βαθμολογία μπροστά από τον Stefan Bradl της LCR Honda που δεν ξεκίνησε καν, έχοντας σπάσει τον αστράγαλό του στα δοκιμαστικά.

Πανευτυχής ο πιτσιρικάς της Tech3 Bradley Smith, τερμάτισε 15 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Andrea Dovizioso της Ducati (7ος και 8ος αντίστοιχα), μπροστά και από τον Aleix Espargaro (Power Electronics Aspar CRT) και τον Yonny Hernandez (Ignite Pramac Racing).

Στην 15η θέση τερμάτισε ο γερόλυκος Colin Edwards της NGM Mobile Forward Racing, πραγματικό κατόρθωμα καθώς τιμωρήθηκε (μαζί με τους Hector Barbera και Michael Laverty) με διέλευση από τα πιτ γιατί βρέθηκε να έχει «κλέψει» στην εκκίνηση.

Πέντε αναβάτες δεν κατάφεραν να τερματίσουν, ανάμεσά τους ο Nicky Hayden, όταν η Ducati του άρχισε να καπνίζει και την εγκατέλειψε στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού.

Το αποτέλεσμα στη Μαλαισία σημαίνει ότι οι 3 πρώτοι της βαθμολογίας έχουν μαθηματικά την πιθανότητα να πάρουν τον τίτλο. Ωστόσο ο μόνος που μπορεί να τον κλειδώσει στο Phillip Island είναι ο Marquez, εφόσον κερδίσει και ο Lorenzo τερματίσει στην 3η θέση ή πιο πίσω. Αν πρωταθλητής στεφθεί τελικά ο Marquez, θα είναι πρώτη φορά που κερδίζει οδηγός rookie στη μεγάλη κατηγορία εδώ και 35 χρόνια.