Κλείνει το μάτι στους «16» του Euro η Ουγγαρία! Ισοφαρίζοντας την Ισλανδία στο 88′ σε 1-1 (με αυτογκόλ) παρέμεινε στην κορυφή του έκτου ομίλου του Euro κρατώντας την πρόκριση στα χέρια της. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς χωρίς την παραμικρή διάθεση να πάρουν ρίσκο, πατώντας στο γεγονός ότι πήραν καλό αποτέλεσμα στην πρώτη αγωνιστική. Η Ούγγροι ήταν στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς, με το 3-0 επί της Αυστρίας και η Ισλανδία έμεινε όρθια από την αναμέτρηση με την Πορτογαλία (1-1). Η ομάδα του Στορκ είχε την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα, αλλά είχε φλύαρη υπεροχή και λίγες επικίνδυνες επιθέσεις στα αντίπαλα καρέ, όπως και οι τυπικά γηπεδούχοι και για να υπάρξει καλή στιγμή στον αγώνα έπρεπε να περάσουν δέκα λεπτά, όταν ο Μπόντβαρσον έπιασε δυνατή κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Κίραλι. Ουσιαστικά, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο μέρος του ματς και η Ουγγαρία ήταν ελαφρώς ανώτερη στο πρώτο μισάωρο, αλλά το τα υπόλοιπα 15 λεπτά άνηκαν στην Ισλανδία, που ναι μεν είχε λίγες στιγμές στα πρώτα 45’, αλλά όλες ήταν καλές. Αντιθέτως, οι τελικές της αντιπάλου της δεν την ανησύχησαν. Ο Γκούντμουσον λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 31’, όμως νικήθηκε από τον έμπειρο Κίραλι σε τετ-τετ. Το καλό που έκανε σε αυτή τη φάση ο 40χρονος πορτιέρο το ακύρωσε με την κακή αντίδραση που είχε μετά. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια, έγινε διεκδικήσιμη και Ο Γκούναρσον ανετράπη από τον Κάνταρ μέσα στην περιοχή. Ο Σίγκουρντσον ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, 1-0. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η Ισλανδία περίμενε οχυρωμένη στην άμυνα της Ουγγαρία που είχε και πάλι την κατοχή της μπάλας συντριπτικά υπέρ της, αλλά όχι και καλές στιγμές. Όσο κυλούσε ο χρόνος από τα μέσα του ημιχρόνου και μετά, η Ουγγαρία ανέβαζε ταχύτητα, αλλά δυσκολευόταν να πατήσει την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει καλή ευκαιρία, δείχνοντας βραχυκυκλωμένη. Κάποια δυνατά σουτ έξω από την περιοχή, ένα φάουλ του Ντζούτζακ (66’) ήταν οι στιγμές που άξιζαν να σημειωθούν στο… μπλοκάκι. Ο Στορκ ανακάτεψε την τράπουλα στα μέσα του δεύτερου μέρους, αναζητώντας κάποιον άσσο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ουγγαρία πίεσε πολύ, η Ισλανδία συνέχισε με την ίδια τακτική, αλλά με λιγότερες δυνάμεις και λιγότερη ψυχραιμία. Δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου την μπάλα και η Ουγγαρία «φλέρταρε» με το γκολ, χωρίς πάντως να έχει κάποια μεγάλη στιγμή. Όμως είχε γείρει το γήπεδο. Πηγή: sport-fm.gr