Η επιστροφή του Σάββα Παντελίδη στην Τρίπολη συνδυάστηκε με πικρό τρόπο για την πρώην ομάδα του, τον Αστέρα, αλλά με πολύ γλυκό για την νυν, τον Άρη, ο οποίος έφυγε από την Αρκαδία έχοντας στις… βαλίτσες του τη νίκη με 3-0 και τη θέση ισχύος όσον αφορά την εξασφάλιση της πέμπτης θέσης, που δίνει -κατά μεγάλη πιθανότητα- ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι «κίτρινοι» διαμόρφωσαν το τελικό σκορ από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο να είναι μια επίδοση που είχαν να την εμφανίσουν σχεδόν 41 χρόνια. Η τελευταία φορά που οι Θεσσαλονικείς είχαν καταφέρει κάτι τέτοιο, ήταν στις 10 Δεκεμβρίου του 1978, όταν στο Καυτανζόγλειο επικράτησαν του συμπολίτη Ηρακλή 0-4, 0-3 το ημίχρονο.

Εντυπωσιακό είναι επίσης το γεγονός ότι, από τις 22 Ιανουαρίου 2012, όταν προηγήθηκε με 2-1 στη Δράμα, ο Άρης δεν μπορούσε να βάλει περισσότερα από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε αγώνα της Super League.