Ο Χολαργός επικράτησε (58-59) του Άρη στο «Nick Galis Hall» κι έβαλε τους «κίτρινους» σε μεγάλους μπελάδες αναφορικά με την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Αγκμπελίς ήταν το πρόσωπο του αγώνα για τους φιλοξενούμενους με το καλάθι που σημείωσε 3’’ πριν το τέλος.

Μέσα από την άμυνά του, τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά και την ευστοχία του στο μακρινό σουτ, ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στην πρώτη περίοδο ο Γκάρι Μπελ παρείχε ασφάλεια στους «κίτρινους» έξω από τα 6,75, ΜακΓκι και Σλαφτσάκης μάζεψαν πολλά «σκουπίδια» και μετά το 14-6 με τη συμπλήρωση επτά λεπτών αγώνα, ο Άρης πάτησε σε διαφορά 12 πόντων (22-10) στο τέλος της περιόδου, καθώς ο Χολαργός δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση και παράλληλα πλήρωσε το τίμημα των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ.

Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 17 πόντων (31-14) για τον Άρη μετά το μισό της δεύτερης περιόδου. Ο Χολαργός βρήκε το πρώτο μακρινό σουτ του έπειτα από 17 αγωνιστικά λεπτά και γενικώς έτρεψε ένα 0-8 σερί (με κορυφαίο τον Λοβ) μειώνοντας σε 31-22 με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μέρους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-27 για τους «κίτρινους» οι οποίοι πήραν 12 πόντους από δεύτερες επιθέσεις καθώς μάζεψαν εννιά επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ο Άρης είχε τρομακτική δυσκολία στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σ’ αυτό το διάστημα περιορίστηκε στους οκτώ πόντους. Οι «κίτρινοι» έκαναν πολλά λάθη, δεν είχαν το μακρινό σουτ και είδαν τον Χολαργό να επιστρέφει (36-34, 23’), Με 5-0 σερί η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξέφυγε και πάλι με 41-34 για να ακολουθήσει 0-8 σερί από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (41-42, 29’). Ένα έμμεσο τρίποντο από τον Γκάρι Μπελ έδωσε στον Άρη το προβάδισμα (44-42) στο τέλος της περιόδου.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε στην τελευταία περίοδο και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με τρίποντο του Δημήτρη Βεργίνη ο Άρης προηγήθηκε με 50-45 (35’), αλλά ο Χολαργός απάντησε με τον Τάλτον. Για να φθάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Άρης είχε το προβάδισμα (56-55, 40’’ πριν το τέλος) αλλά το λάθος του Τζόουνς έδωσε τη δυνατότητα στον Λοβ να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (56-57, 36’’). Δύο βολές από τον Λευτέρη Μποχωρίδη έδωσαν στον Άρη το προβάδισμα (58-57), 23’’ πριν το τέλος του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση, ο Αγκμπελίς σκόραρε 3’’ πριν το τέλος (58-59) και στην εκπνοή του αγώνα ο Δημήτρης Βεργίνης δεν κατάφερε να ευστοχήσει έξω από τα 6.75.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59.