Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται αγκαλιά με το πρωτάθλημα Ισπανίας. Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της La Liga επικράτησε με 1-0 της Οσασούνα στο «Καμπ Νόου» και μπορεί να κατακτήσει τον τίτλο την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της τοπικής αντιπάλου της, Εσπανιόλ. Μαθηματικά χρειάζεται δύο βαθμούς για να εξασφαλίσει τον 27ο τίτλο της ιστορίας της.

Έπειτα από μια κακή εμφάνιση στο α’ μέρος παρόλο που έπαιξε με παίκτη παραπάνω από το 27′ λόγω της αποβολής του Εράντο των «ροχίγιος», η Μπαρτσελόνα βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος χάρις στις αλλαγές του προπονητή της Τσάβι Ερνάντεθ και κυρίως της εισόδου του Ουσμάν Ντεμπελέ στο 52ο λεπτό.

Στη συνέχεια άρχισε να δημιουργεί και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα της Οσασούνα, Αϊτόρ, να κατεβάζει ρολά, ενώ ακυρώθηκε (σωστά) και γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Τελικά, τη λύση έδωσε ο Τζόρντι Άλμπα, εννιά λεπτά αφότου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Άλεξ Μπαλντέ. Ο έμπειρος αριστερός μπακ με διαγώνιο σουτ χάρισε το τρίποντο στους «μπλαουγκράνα» που μετρούν, πλέον, αντίστροφα για την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου.

Ήττα για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα, λοιπόν, βρίσκεται στο +14 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αφού η «βασίλισσα» ηττήθηκε με 2-0 στην επίσκεψή της στο «Ανοέτα» την έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Χωρίς τον Καρίμ Μπενζεμά και με το μυαλό της περισσότερο στο σαββατιάτικο τελικό του Copa del Rey κόντρα στην Οσασούνα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παραδόθηκε εύκολα στους Βάσκους.

Ο Τάκε Κούμπο έκανε το 1-0 στο 47′ για τους γηπεδούχους έπειτα από ασίστ του Νταβίδ Σίλβα. Η δουλειά τους, δε, έγινε πολύ πιο εύκολη όταν στο 53ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντάνι Καρβαχάλ της Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 85′ ο Μπαρενετσέα έγραψε το τελικό σκορ.

Υποβιβάστηκε η Έλτσε

Πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε της LaLiga, η Έλτσε έγινε η πρώτη ομάδα που αποχαιρέτισε και μαθηματικά την κορυφαία κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού ηττήθηκε με 2-1 από την Αλμερία στο «Power Horse Stadium».

Η Αλμερία, από την άλλη, με το τρίποντο έκανε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια. Προηγήθηκε στο 22′ με τον Λέο Μπαπτιστάο και στη συνέχεια έκανε το 2-0 με το γκολ του Εμπάρμπα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (52′). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με το γκολ του Πόνσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.