Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν με 140-99 από τους Μπόστον Σέλτικς στο «Fiserv Forum» στη «μάχη» κορυφής της Ανατολής και πλέον κινδυνεύει η προσπάθειά τους να ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο του NBA με το καλύτερο ρεκόρ (55-22). Κυρίως, όμως, η ανησυχία είναι για τις… ουλές που θα αφήσει αυτό το ματς καθώς οι Σέλτικς λογαριάζονται ως οι μεγάλοι τους αντίπαλοι στην περιφέρεια για το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, όπως και οι υπόλοιποι βασικοί βγήκαν εκτός παρκέ έπειτα από τρεις περιόδους. Σε 25 λεπτά συμμετοχής ο «Greek Freak» κατάφερε κι έβαλε 24 πόντους (11/27 σουτ, 05 τρίποντα, 2/3 ελεύθερες βολές), μάζεψε επτά ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ και είχε από ένα κλέψιμο και μπλοκ. Σε αγώνα που κανείς παίκτης των Μπακς δεν διασώθηκε, οι Κρις Μίντλετον και Μπόμπι Πόρτις ήταν οι άλλοι δύο με διψήφιο αριθμό πόντων (13 και 12, αντίστοιχα). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε στο τέλος (σε οκτώ λεπτά είχε έναν πόντο και μια ασίστ).

Οι Μπακς μπήκαν σχετικά καλά στο παρκέ και το ματς ήταν ισορροπημένο ως τα μισά της πρώτης περιόδου (15-15 με 6′ και 35” να απομένουν). Μέχρι εκείνη την στιγμή λειτουργούσε η άμυνά τους, ενώ επιθετικά καμία από τις δύο ομάδες δεν έβγαζε… μάτια με το βάρος της σημασίας του ματς να παίζει το ρόλο του. Από εκεί κι έπειτα, όμως, οι γηπεδούχοι άρχισαν τα λάθη και ο Τζέιλεν Μπράουν επιβλήθηκε – δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου 12λεπτου είχε 7/9 σουτ με 3/3 τρίποντα (ολοκλήρωσε το ματς με 30 πόντους, 13/20 σουτ, 3/5 τρίποντα) – ενώ κι ο Τζέισον Τέιτουμ (40 πόντοι, 12/18 σουτ, 8/10 τρίποντα) δεν υστερούσε. Έτσι, δημιουργήθηκε και το +8 υπέρ των Σέλτικς (34-26), με τους Μπακς να υποφέρουν από την έλλειψη πόντων από την περιφέρεια (3/11 τρίποντα).

Οι Σέλτικς συνέχισαν «καυτοί» πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. και η διαφορά γρήγορα εκτοξεύθηκε αρχικά στους 14 (44-30) κι έπειτα στους 22 (52-30 με 6′ και 26” – οι Σέλτικς είχαν 9/16 τρίποντα και οι Μπακς 3/16)! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κι ο Τζρού Χόλιντεϊ μια ημέρα αφότου έβαλαν 89 πόντους στους Ιντιάνα Πέισερς οι δυο τους δεν μπορούσαν να βάλουν καλάθι σε ωκεανό (3/10 ο ένας, 1/5 ο άλλος, μαζί δέκα πόντοι ως εκείνο το σημείο). Βλέποντας την κατάσταση να… ξεφεύγει, ο «Greek Freak» το πήρε πάνω του κι άρχισε να πιέζει, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του καθώς έφτασε στους 20 πόντους στην ανάπαυλα. Τα 12/23 τρίποντα των Σέλτικς… μιλούσαν, όμως, με το σκορ στο 75-47 υπέρ τους.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε την 3η περίοδο. Οι Σέλτικς συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και μια εξωπραγματική ευστοχία από το τρίποντο. Ο Τζέισον Τέιτουμ έφτασε τα 8/10 εύστοχα τρίποντα με την ομάδα του να κάνει… περίπατο, αφού η άμυνα των Μπακς είχε καταρρεύσει και παραδοθεί στους φιλοξενούμενους. Ούτε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ούτε κανείς άλλος δεν είχε απάντηση σε αυτό που συνέβαινε στο παρκέ. Έτσι, στο φινάλε του 12λέπτου, οι Σέλτικς είχαν διαφορά 40 πόντων (114-74) με τον προπονητή των Μπακς, Μάικ Μπουντενχόλζερ, να αποσύρει τους βασικούς του, υψώνοντας ουσιαστικά λευκή σημαία.

Για δεύτερη φορά στη σεζόν, οι Μπακς βρέθηκαν να χάνουν με τουλάχιστον 40 πόντους διαφορά έπειτα από τρεις περιόδους – κάτι που δεν έχει συμβεί σε άλλη ομάδα φέτος στο NBA. Η προηγούμενη ήταν τον περασμένο Δεκέμβριο στο ματς με τους Μέμφις Γκρίζλις (117-71). Η 4η περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αλλά είχε και νεύρα μεταξύ του Θανάση Αντετοκούνμπο και του Μπλέικ Γκρίφιν.

Τα 12λεπτα: 26-34, 47-75, 74-114, 99-140