Ο Ολυμπιακός, ο οποίος είναι αήττητος στη Basket League, υποδέχθηκε τη Βιλερμπάν για την 31η αγωνιστική της Euroleague με στόχο τη νίκη με την οποία θα εξασφάλιζε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στην 8άδα και ακριβώς αυτό έκανε, αφού επικράτησε εύκολα με 81-55 στο ΣΕΦ.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι πολύ μεγάλη και όλοι ήξεραν ότι οι Πειραιώτες θα έπαιρναν τη νίκη και μαζί και το πλεονέκτημα έδρας ως επιβράβευση για την εξαιρετική τους πορεία. Δεν αποτέλεσε έκπληξη, επομένως, το γεγονός ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε από νωρίς σε διψήφια διαφορά πόντων (18-7 στο 7′), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 22-13.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια και με τρίποντα των Πονς και Ομπασοχάν μείωσαν σε 29-24 στο 16′ αλλά ο ΜακΚίσικ αμέσως… συνδέθηκε με το καλάθι και ανέβασε ξανά τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, πριν μειώσει ξανά στο -8 (37-29) η Βιλερμπάν με το τέλος του ημιχρόνου.

Αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός ήταν ένα ξέσπασμα για να εκτοξεύσει τη διαφορά και να βάλει… πρόωρο τέλος στο παιχνίδι και έτσι έγινε στην τρίτη περίοδο: Η άμυνα δούλευε τέλεια, ο Γουόκαπ ήταν πολύ καλός επιθετικά και οι Πειραιώτες πήγαν στο +12 (44-32) στο 24′ και στο +18 (50-32) στο 26′, με τα πάντα να κρίνονται.

Οι φιλοξενούμενοι, άλλωστε, όσο κι αν ήθελαν δεν γινόταν να ανατρέψουν την κατάσταση και οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν συγκεντρωμένοι και στο τελευταίο 10λεπτο, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με το 81-55.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-29, 56-39, 81-55