Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με 81-67 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Ήταν η 3η συνεχόμενη επιτυχία της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς που έπειτα από 11 αγωνιστικές στη φετινή Euroleague έχει ρεκόρ 5-6 και «σκαρφάλωσε» στην 10η θέση και πλέον δικαιούται να ονειρεύεται ακόμη και την είσοδό της στην προνομιούχο 8άδα της κατάταξης. Στο μεταξύ, ο Ολυμπιακός υποχώρησε στην 5η θέση μετά κι από τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία.

Εύκολη νίκη της Ρεάλ επί της Φενέρμπαχτσε

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποχρέωσε την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε (9-2) στην πρώτη εφετινή εντός έδρας ήττα της στη Euroleague, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στο 6-0 και «πιάνοντας» στη δεύτερη θέση της κατάταξης τις Μπαρτσελόνα και Μονακό με ρεκόρ 8-3. Οι Ισπανοί επικράτησαν άνετα με 85-71 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στην Πόλη, για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης, βάζοντας «φωτιά» στη «μάχη» της κορυφής.

Οι απουσίες (Μπιέλιτσα, Ουίλμπεκιν, Πιέρ, Γκούντουριτς), η χαμένη μάχη των ριμπάουντ (29 έναντι 37) και τα μόλις 6.25 τρίποντα, στοίχισαν στη Φενέρ, η οποία ακολουθούσε στο σκορ από το πρώτο λεπτό και σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν κατάφερε να γίνει απειλητική. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 19 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Έντι Ταβάρες έστησε το δικό του πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα (17π.), ο Ντζάναν Μούσα στην περιφέρεια (18π., 3/3δ., 3/5τρ., 3/3β., 6 ασ.) και η Ρεάλ σημείωσε το τέταρτο εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό» της.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 34-46, 54-68, 71-85

«Πετάει» ο Ερυθρός Αστέρας

Την τέταρτη διαδοχική νίκη του υπό τις οδηγίες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και πέμπτη εφετινή, πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας στο Βελιγράδι, για τη 11η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Σέρβοι επικράτησαν με 83-74 της Βίρτους Μπολόνια, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην τρίτη σερί ήττα τους και τέταρτη στο σύνολο.

Μετά το… αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τον βρήκε στο -6 (17-23), ο Ερυθρός Αστέρας ενεργοποίησε την άμυνα του, κράτησε σε κάθε μία από τις υπόλοιπες τρεις περιόδους τη Βίρτους κάτω από τους 20 πόντους και με τον Όγνιεν Ντόμπριτς οδηγό της επίθεσης (20π.) και άξιους συμπαραστάτες του τους Λούκα Βιλντόζα (16π.), Λούκα Μίτροβιτς (12π.) και Μπεν Μπεντιλ (12π.) έφτασε άνετα στο τελικό 83-74.

Από τη Βίρτους, που παρατάχθηκε χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς, ξεχώρισε ο Μαμ Τζαϊτέ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74

Επιστροφή στις νίκες για την Μπάγερν

Ο Λορέντζο Μπράουν της Μακάμπι Τελ Αβίβ μπορεί να σημείωσε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (36) και αξιολόγηση (43), αλλά η Μπάγερν ήταν αυτή που χαμογέλασε…

Η γερμανική ομάδα υπερασπίστηκε την έδρα της με 98-89, απέναντι στους Ισραηλινούς, για την 11η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-7 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πέμπτη ήττα τους και δεύτερη διαδοχική.

Οι δύο ομάδες έδωσαν από τα πρώτα λεπτά μία συγκλονιστική «μάχη», ενώ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 90-86 στο 38΄, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά… Ωστόσο, η ψυχραιμία των γηπεδούχων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ήταν καθοριστική, διατηρώντας την Μπάγερν σε απόσταση μέχρι το τελικό 98-89.

Κορυφαίος των νικητών ο Κάσιους Ουίνστον με 23 πόντους, 14 πρόσθεσε ο Ελάιας Χάρις, 12 ο Ισάακ Μπόνγκα και από 10 οι Βάιλερ-Μπαμπ, Ουόλντεν και Ομπστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89