Για 3η σερί ματς του ιταλικού πρωταθλήματος η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να νικήσει με την πίεση προς τον προπονητή Βιντσέντσο Ιταλιάνο ν’ αυξάνεται. Απόψε έμεινε στο 1-1 με την Λέτσε στο «Στάντιο Κομουνάλε Βία ντελ Μάρε» στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Serie A.

Το… κακό βράδυ φάνηκε από νωρίς για τους «βιόλα» καθώς στο 7′ αναγκάστηκαν να κάνουν αλλαγή τον βασικό τους στράικερ Λούκα Γιόβιτς λόγω τραυματισμού. Στη συνέχεια δυσκολεύτηκαν να περιορίσουν τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με τον Ασάν Σισέι στο 43ο λεπτό.

Η Φιορεντίνα βγήκε από τα αποδυτήρια με διαφορετική νοοτροπία και έψαξε απεγνωσμένα την ισοφάριση. Την πέτυχε στο 48′ με τον Κουάμε. Στη συνέχεια αναζήτησε και το γκολ της νίκης, αλλά η Λέτσε αμύνθηκε αποτελεσματικά και συγκράτησε τους «βιόλα», αν και τέλειωσε το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Αντονίνο Γκάλο στις καθυστερήσεις του ματς.

Νίκη για τη Ρόμα

«Ζωντανή» στο… κυνήγι του τίτλου παρέμεινε η Ρόμα, μετά το αποψινό «διπλό» στο «Λουίτζι Φεράρις» επί της Σαμπντόρια με 1-0, επίσης για τη 10η αγωνιστική της Serie A.

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λορέντσο Πελεγκρίνι στο ξεκίνημα του αγώνα (9ο λεπτό) έπειτα από χέρι του Φεράρι αποδείχθηκε αρκετό για τους «τζαλορόσι», που με την τρίτη σερί νίκη τους πέρασαν στην 4η θέση, στο -4 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Τα πράγματα για τη Σαμπντόρια δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο, μιας και η ομάδα από την Γένοβα παραμένει μετά από 10 αγωνιστικές στην τελευταία θέση, χωρίς νίκη και με παθητικό 7 ήττες και 3 ισοπαλίες.