Ο εκτός έδρας αγώνας με τη Μπάγερν Μονάχου ήταν πολύ σημαντικός για τον Ολυμπιακό, άρα πολύ σημαντική είναι και η νίκη που πήρε με το τελικό 88-98. Νίκη που διατηρεί την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην 4άδα και είναι πάρα πολύ πιθανό, πλέον, οι Πειραιώτες να πάνε με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague, διεκδικώντας με αξιώσεις την πρόκρισή τους στο Final-4.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ζεστοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 16-8 στο 4′ κυρίως χάρη στους Ντόρσεϊ και Ουόκαπ, με τους Γερμανούς όμως να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν 17-17 στο 6′. Γεγονός που δεν πτόησε, πάντως, τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε τον Ντόρσεϊ… on fire στα τρίποντα και ξέφυγε ξανά με 17-24 στο 8′. Στο ελληνικό σερί, όμως, ήρθε ως απάντηση το γερμανικό, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με τη Μπάγερν στο +1 (29-28).

Υψηλό σκορ για ένα 10λεπτο, οπότε δεν αποτελούσε έκπληξη το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ήθελαν να επικεντρωθούν στην άμυνα στο β’ 10λεπτο. Αυτοί που το κατάφεραν ήταν οι γηπεδούχοι όμως, οι οποίοι βρήκαν πόντους και από τους Λούτσιτς και Γιάραμαζ και πήγαν στο +10 (50-40) στο 19′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τους Πειραιώτες στο -3 (53-50).

Φάση από τον αγώνα Μπάγερν Μονάχου - Ολυμπιακός

Ανατροπή και νίκη 4άδας

Στην τρίτη περίοδο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν. Με τον Ντόρσεϊ να είναι ασταμάτητος και τον Βεζένκοβ να βρίσκει ρυθμό, οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν με 59-65 στο 25′ και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του 10λεπτου (69-73).

Η Μπάγερν ήταν με την πλάτη στο τοίχο και προσπάθησε για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός όμως είχε πλέον την κατάσταση υπό έλεγχο και με τον Σλούκα να δημιουργεί και τους Μάρτιν και Λαρεντζάκη να σκοράρουν πήγε στο +8 (79-87) στο 36′, πανηγυρίζοντας τελικά μια μεγάλη νίκη με 88-98.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98