Οκτώ γκολ σε έναν μόνο αγώνα έγραψε το κοντέρ για τον παίκτη που κατέκτησε τη διάκριση των περισσότερων τερμάτων σε ένα ματς μέσα στο 2021 (λαμβάνοντας υπόψη μόνο παιχνίδια ανώτατου επιπέδου), σύμφωνα με τη Διεθνή Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS).

Ο λόγος για τον επιθετικό από την Εσθονία, Ανρί Ανιέρ, ο οποίος σκόραρε 8 φορές στον αγώνα του Κυπέλλου Εσθονίας (φάση των «16») για την Πάιντε εναντίον της Φλόρα ΙΙ στις 23 Οκτωβρίου.

henri anier

Ο αγώνας τελείωσε με αποτέλεσμα 14:0 και ο 30χρονος Ανιέ πέτυχε τα γκολ του στα λεπτά 19΄, 41΄, 46΄, 57΄, 60΄, 61΄, 63΄, 68΄, όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Ο παίκτης με τα 5 γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο

Συνολικά, 7 παίκτες έχουν πετύχει 5+ γκολ σε ένα μόνο ματς. Σε δύο περιπτώσεις (Φρέι και Ολούνγκα), οι παίκτες έχουν πετύχει και τα 5 γκολ των ομάδων τους στο παιχνίδι.

Ο Μάικλ Φρέι (Ελβετία-Σταντάρ Λιέγης) είναι ο μόνος παίκτης το 2021 που σημείωσε 5 γκολ σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο Μίκαελ Ολούνγκα (Κένυα-Αλ Ντουχαίλ) σημείωσε και τα 5 γκολ στο 2ο ημίχρονο, από το 56ο έως το 85ο λεπτό.

Τα πέντε γκολ του Τζέιμι Μακλάρεν (Αυστραλία-Μελβούρνη Σίτι) σημειώθηκαν σε ντέρμπι της Μελβούρνης στο αυστραλιανό πρωτάθλημα.

Ο Γιούγια Οσάκο (Ιαπωνία) είναι ο μόνος παίκτης που σκόραρε πέντε με την εθνική ομάδα (10-0 την Μιαμάρ).