Η μεγαλύτερη διαφορά σε ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στον Άρη είναι το +35 με το οποίο είχαν επικρατήσει οι ασπρόμαυροι πριν 12 χρόνια. Αυτό η ιστορική επίδοση, λοιπόν, λίγο έλειψε να καταρριφθεί σήμερα (11/12), αφού οι ασπρόμαυροι ήταν ισοπεδωτικοί και συνέτριψαν με +32 (96-64) τους κίτρινους, οι οποίοι κατάλαβαν από την αρχή τι θα ακολουθήσει αφού το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν… 29-6!

Το ντέρμπι, όπως προαναφέραμε ακριβώς από πάνω, κρίθηκε από τα πρώτα 10 λεπτά. Ο Άρης έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα 4,5 λεπτά, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε αρχικά με 11-0 και στη συνέχεια πήγε στο +15 και τελικά έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +23 (29-6)!

Η λογική έλεγε ότι οι φιλοξενούμενοι θα αντιδρούσαν, θα έβγαζαν εγωισμό στο παρκέ αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ και το ντέρμπι μετατράπηκε από νωρίς σε περίπατο των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν μπροστά με 46-17 στο 17′ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας διαφορά 28 πόντων (54-26).

Φάση από το ντέρμπι ΠΑΟΚ - Άρης

Έπαιζαν και οι δύο για τη διαφορά

Ο στόχος του Άρη, πλέον, ήταν να μην… γραφτεί ιστορία, να μην ηττηθεί δηλαδή με σκορ που δεν μπορούσε να φανταστεί κανείς, και έχοντας 7/11 τρίποντα στην τρίτη περίοδο κατάφερε τουλάχιστον να κρατήσει τη διαφορά κάτω από τους 30 πόντους.

Στο 4ο και τελευταίο 10λεπτο, όμως, ο ΠΑΟΚ την ανέβασε ξανά και φαινόταν ότι ήθελε να πετύχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο, κλείνοντας τελικά το παιχνίδι στο +32 (96-64).

Τα δεκάλεπτα: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64