Την 4η νίκη του στις πρώτες έξι αγωνιστικές της Euroleague πήρε ο Ολυμπιακός υποδεχόμενος την Άλμπα Βερολίνου. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήθελε να αφήσει πίσω της την ήττα από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και τα κατάφερε, επικρατώντας τελικά με 87-83. Σκορ που δείχνει ότι έγινε… μάχη αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς, αφού οι ερυθρόλευκοι είχαν σταθερά το προβάδισμα με διψήφιο αριθμό αλλά στην τελευταία περίοδο χαλάρωσαν και οι Γερμανοί βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν απειλητικά.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 13-13, αλλά κάπου εκει οι Πειραιώτες ανέβασαν ρυθμό, λειτούργησαν καλύτερα επιθετικά/αμυντικά και πήγαν στο +10 (27-17), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +8 (27-19). Οι Γερμανοί αντέδρασαν στο ξεκίνημα της δεύτερης και μείωσαν σε 29-24, αλλά στη συνέχεια οι Φαλ και Σλούκας πήραν μπρος και ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +14 (40-26), ανεβάζοντας λίγο μετά τη διαφορά και στο +16 (45-29).

Προς το τέλος του β’ 10λεπτου, όμως, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν και η Άλμπα βρήκε την ευκαιρία, χάρη κυρίως στον Σίμκα που έπαιρνε συνεχώς επιθετικά ριμπάουντ, να ανανεώνει τις επιθέσεις της και να μειώσει σε 50-42, πριν κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 52-42.

Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου

Χαλάρωσε και αγχώθηκε στο τέλος αλλά νίκησε

Από εκεί και πέρα, με τον Βεζένκοβ να παίρνει τη σκυτάλη και να σκοράρει ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +13 (60-47) και παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός είχε πέσει και οι Γερμανοί προσπαθούσαν, η διαφορά παρέμεινε σε καλό επίπεδο για τους ερυθρόλευκους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-59). Στην τελευταία, όμως, το σκηνικό άλλαξε…

Οι Πειραιώτες ήταν πολύ χαλαροί, πλέον, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, με συνέπεια η διαφορά να μειώνεται συνεχώς. Η Άλμπα κατάφερε να πλησιάσει στο -6 (77-71) στο 35′ και στο -3 (80-77) στο 38′, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο, με το ένα φάουλ να διαδέχεται το άλλο, ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος στις βολές και πήρε τη νίκη με 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 52-42, 71-59, 87-83