Η Ισπανία μάλλον το πήρε πιο χαλαρά το παιχνίδι από τους Πορτογάλους και αυτοί δεν έχασαν την ευκαιρία και τους έδωσαν μια μεγαλοπρεπέστατη σφαλιάρα με 4-0. Οι Πορτογάλοι που είχαν ανοικτούς λογαριασμούς με τους γείτονες τους από το παγκόσμιο κύπελλο, οπού αποκλείστηκαν έχοντας μεγάλα παράπονα από τον διαιτητή του αγώνα, ενθουσίασαν το κοινό τους που παρακολούθησε το παιχνίδι.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Κάρλος Μάρτινς να σκοράρει στο 45’.

Οι αλλαγές που έκανε ο Βιθέντε Ντελ Μπόσκε στο δεύτερο ημίχρονο αποσυντόνισαν την ομάδα καθώς απέσυρε τον Πικέ, τον Βίγια και τον Τσάβι για να τους αντικαταστήσει με τους Μαρτσένα, Τόρες και Φάμπρεγας. Τρεις αλλαγές έκανε και η Πορτογαλία όμως αποσύροντας και τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Λίγο μετά τις αλλαγές στο 49’ ο Πόστιγκα πέτυχε το 2-0 ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 στο 68’. Στο 76’ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έγινε αλλαγή από τον προπονητή του για να αποθεωθεί για τα 2 γκολ που πέτυχε και την πάσα που έδωσε στο πρώτο γκολ. Στην θέση του πέρασε ο Ούγκο Αλμέιδα ο οποίος έκανε και το 4-0 στο 90’.

Πορτογαλία – Ισπανία 4-0

(45’ Μάρτινς, 49’, 68’ Πόστιγκα, 90’ Αλμέιδα)