Ένας εκπληκτικός αγώνας, ο οποίος έδωσε νωρίς στη νέα σεζόν του NBA μια πρώτη «γεύση» από τα πλέι οφ, πραγματοποιήθηκε στο Μπρούκλιν μεταξύ των Νετς και των Μιλγουόκι Μπακς. Τελικά οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 125-123, με τα τελευταία λεπτά να είναι συναρπαστικά.

Ο Κέβιν Ντουράντ με τρίποντο 36,8” πριν το τέλος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς ο Κρις Μίντλετον έχασε δύο ευκαιρίες, στα 29” και στο 1,1” πριν το τέλος, να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη με σουτ πίσω από τα 7,25 μ. Ο KD ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Τον ακολούθησε ο Τζέιμς Χάρντεν με 34 πόντους, 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ απουσίασε για έβδομο διαδοχικό ματς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε εξαιρετική εμφάνιση για τα «ελάφια», έχοντας 34 πόντους (6/8 βολές, 11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά. Ο Μίντλετον πρόσθεσε 25, αλλά με 0/5 τρίποντα (δύο εξ αυτών στο τέλος), ενώ 22 είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Έτσι, οι Μπακς υποχώρησαν στο 9-5 ρεκόρ (νίκες-ήττες). Από την άλλη, η ομάδα του Μπρούκλιν ανέβηκε στο 9-6.