Συνηθίζουμε να λέμε ότι κάποια πράγματα συμβαίνουν μόνο στο ελληνικό ποδόσφαιρο, αλλά τελικά μπορούν να συμβούν κι αλλού.

Στην Ολλανδία η Αϊντχόφεν, την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στους «32» του Europa League, πήγε στο χιονισμένο Ρότερνταμ για να αντιμετωπίσει την τοπική Σπάρτα και αναγκάστηκε να παίξει το πρώτο ημίχρονο με λευκή μπάλα σε χιονισμένο τερέν. Ο λόγος; Οι πορτοκαλί μπάλες που είχαν οι γηπεδούχοι ήταν μικρότερες από το κανονικό.

Το πρώτο 45λεπτο, επομένως, βγήκε με το σκορ στο 1-1, αλλά στο δεύτερο βρέθηκε η λύση και η PSV ξέσπασε, επικρατώντας τελικά με 5-3. Σκόρερ για την επόμενη αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρώπη ήταν οι Μάουρο Ζούνιορ (24′), Μάλεν (47′, 93′), Μαντουέκε (49′) και Μαξ (71′).