Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 8η σερί χρονιά και 12η τα 13 τελευταία χρόνια στην Α1 του μπάσκετ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 του Ολυμπιακού αφού ο 4ος τελικός στο ΣΕΦ διακόπηκε εις βάρος των «ερυθρολεύκων». Συγκεκριμένα, με εναπομείναντα χρόνο63 δευτερόλεπτα και με την ήττα να φαίνεται μη αναστρέψιμη για την ομάδα του Ολυμπιακού, στο -6 (69-75) μετά από «γκολ φάουλ» του Νίκολας, οι λιγοστοί οπαδοί των «ερυθρολεύκων» (είχε διαταχθεί μερική εκκένωση μετά από μεγάλη σειρά επεισοδίων στο 25ο λεπτό του αγώνα) που βρίσκονταν στα «πέταλα» ξεκίνησαν νέο γύρο από ρίψη κροτίδων και αντικειμένων μέσα στο παρκέ.

Παρά την προτροπή του α` διαιτητή, Λάζαρου Βορεάδη, στους παίκτες του Παναθηναϊκού να επιστρέψουν στο παρκέ για το τελευταίο λεπτό, οι οπαδοί του Ολυμπιακού έσπασαν καθίσματα και τα εκσφενδόνισαν στο παρκέ μαζί με φωτοβολίδες. Η κατάσταση βγήκε εκτός ελέγχου και δεν υπήρχε άλλη επιλογή, από το να αποχωρήσουν οι «πράσινοι» στα αποδυτήρια με τον αγώνα να κατακυρώνεται οριστικά υπέρ του Παναθηναϊκού που στέφθηκε έστω και με αυτόν τον τρόπο πρωταθλητής.  Ο αγώνας είχε διακοπεί στις 23.32 και άρχισε στις 00.53…

Τα επεισόδια είχαν αρχίσει πριν την έναρξη του τελικού έξω από το ΣΕΦ με συμπλοκές οπαδών με τα ΜΑΤ. Ακολούθησε «μάχη» με χρήση χημικών και δακρυγόνων από τις δυνάμεις ασφαλείας. Οι συμπλοκές που ακολούθησαν θύμιζαν πεδίο μάχης, με τα σπασμένα καθίσματα να εκτοξεύονται εναντίον των δυνάμεων των ΜΑΤ. Τα κυλικεία του ΣΕΦ έγιναν και αυτά στόχος. Ανεγκέφαλοι χτύπησαν τους υπαλλήλους εκτοξεύοντας αντικείμενα εναντίον τους. Κατέστρεψαν εγκαταστάσεις, με κάποια από αυτά να κατεβάζουν έγκαιρα σιδεριές, τη στιγμή που οι υπάλληλοι έτρεχαν για να φύγουν.

Οι φύλακες ασφαλείας, εκκένωσαν τα δημοσιογραφικά έδρανα προκειμένου να προστατεύσουν την σωματική ακεραιότητα των δεκάδων δημοσιογράφων που βρίσκονταν στο χώρο προκειμένου να καλύψουν τον αγώνα. Nτροπή και θλίψη για μια ακόμη νύχτα ντροπής του ελληνικού αθλητισμού…