Αντιμέτωπη με μία… σοβαρή γκέλα βρέθηκε η Γιουβέντους στο ματς με την Σιένα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο αλλά για μία ακόμα φορά έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας.

Με γκολ του Μαρκίζιο στο 85΄ πήρε το «τρίποντο» με σκορ 2-1 και έμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Νάπολι. Πολύ δυνατή ξανά η Λάτσιο, 3-0 την Πεσκάρα εκτός. Δείτε τα αποτελέσματα όλων των αγώνων.

Οι «μπιανκονέρι» δυσκολεύτηκαν περισσότερο απ’ όσο αναμενόταν στην έδρα της Σιένα. Προηγήθηκαν νωρίς (14΄) με τον Πίρλο αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Καλάιο. Το ματς «στράβωσε» αλλά η πρωταθλήτρια έχει αποδείξει ότι διαθέτει χαρακτήρα. Έτσι, το γκολ του Μαρκίζιο στο 85΄την ‘λύτρωσε’ και της χάρισε ακόμα ένα τρίποντο που την φέρνει στους 19 βαθμούς.

Μία ακόμα πειστική εμφάνιση από την Λάτσιο. Στην έδρα της Πεσκάρα «καθάρισε» μέσα σε 35 λεπτά με τον Κλόζε να σκοράρει δύο φορές (25΄, 35΄) και τον Ερνάνες να ανοίγει τον χορό των τερμάτων στο 5ο λεπτό. Το τελικό 3-0 την φέρνει έναν πόντο πίσω από την Νάπολι, στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα, ο Γιόβετιτς ήταν αυτός που πήρε ξανά την Φιορεντίνα από το χέρι και την οδήγησε στην νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στην Μπολόνια, πολύ… σκληρή η Κατάνια στην έδρα της, επικράτησε 2-0 της Πάρμα.