Νεοφώτιστη η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, είπατε;

Αυτό μάλλον δεν την εμπόδισε να κάνει σπουδαία εμφάνιση μέσα στο «Μεστάγια» απέναντι στη Βαλένθια και να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας, με το τελικό 3-3, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Primera Division.

Οι φιλοξενούμενοι αν και στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με δύο γκολ, γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση και μάλιστα στο τελευταίο μισάωρο άσκησαν ασφυκτική πίεση για να φύγουν ακόμα και με το διπλό!

Μια εβδομάδα μετά την ισοπαλία στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, η Βαλένθια σχεδόν… αυτοκτόνησε, αφού πέταξε δύο βαθμούς αν και προηγούταν με 3-1 στα πρώτα 45′. Τα δύο προσωπικά γκολ του Σολδάδο, στο 11′ και στο 28′ έδωσαν προβάδισμα στις «νυχτερίδες» με σκορ 2-0. Η «Ντεπόρ» όμως δεν τα παράτησε και μείωσε προσωρινά με τον Αγκιλάρ στο 38′. Η απάντηση των γηπεδούχων άμεση και μόλις τρία λεπτά αργότερα πήραν και πάλι… αέρα με δύο γκολ, χάρις στον Φεγκχούλι.

Στο δεύτερο μέρος, η Λα Κορούνια εμφανίστηκε έτοιμη να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μια απλή ήττα. Και το κατάφερε, αφού έπιασε στον «ύπνο» την αντίπαλό της. Ο Αγκιλάρ «χτύπηε» και πάλι στο 59′, μειώνοντας σε 3-2 και έβαλε «φωτιά» εκ νέου στο ματς.

Η πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι ανταμείφθηκε. Στο 76′ κέρδισαν πέναλτι και την αποβολή του Ρικάρντο Κόστα, με τον Πίτσι να είναι εύστοχος στην εκτέλεσή του και έκανε το 3-3. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό, αν και ο Γκάμα στο 90+3′ έχασε μοναδικό τετ-α-τετ για να «γράψει» το 4-3 υπέρ της Λα Κορούνια.