Στο παιχνίδι για τη φάση των «16» που αποκλείστηκε από τη Ρωσία στη διαδικασία των πέναλτι, η Ισπανία είχε 1,137 πάσες, με τις 770 να γίνονται στο 90λεπτο. Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Φερνάντο Ιέρο έκαναν ρεκόρ στο Μουντιάλ, καθώς το προηγούμενο το είχε η Αργεντινή με 703, στον αγώνα με την Ελλάδα το 2010. Η επιτυχία στις πάσες για τη «φούρια ρόχα» έφτασε το 91%, ενώ η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με ποσοστό κατοχής μπάλας 74% για τους Ίβηρες, που είχαν 25 προσπάθειες για γκολ και οι διοργανωτές μόλις έξι. Παρόλα αυτά, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές του 2010 αποκλείστηκαν! ΒΛΑΝΤΙΜΙΡ ΓΚΡΑΝΑΤ Ένα άλλο στατιστικό που μπορεί να κάνει τους Ισπανούς να… χτυπούν το κεφάλι τους στον τοίχο, είναι αυτό του Βλαντιμίρ Γκράνατ, ο οποίος στον ίδιο αγώνα πέρασε ως αλλαγή στο 46ο λεπτό, αλλά στα 75 και πλέον λεπτά που αγωνίστηκε, δεν κατάφερε να δώσει ούτε μια σωστή πάσα στις επτά προσπάθειές του! Με αυτόν τον τρόπο ο 31χρονος μέσος της Ρούμπιν Καζάν έγραψε και εκείνος ρεκόρ στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά αρνητικό! Κι όμως, η ομάδα του πέρασε στα προημιτελικά και αύριο (21:00 ώρα Ελλάδας) αντιμετωπίζει την Κροατία. 720982228