Σαν σήμερα, πριν από πέντε χρόνια, είχε σημειωθεί ένα από τα ωραιότερα γκολ που έχει δει ποτέ ανθρώπινο μάτι. Αυτό του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο φιλικό της Σουηδίας με αντίπαλο την Αγγλία, που έληξε με σκορ 4-2.

Αυτό ήταν το τρίτο και σαφώς καλύτερο τέρμα που πέτυχε ο «Ίμπρα» μέσα σε διάστημα 13 λεπτών, στην ανατροπή των Σουηδών κόντρα στους Άγγλους. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε κάνει στο 77′ το 2-2, στο 84΄το 3-2, ενώ κράτησε το 4-2 για το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ως το… κερασάκι σε μια υπέροχη τούρτα.

Ο Χαρτ βγήκε εκτός περιοχής, έδιωξε την μπάλα με το κεφάλι, αλλά ο Ζλάταν -επειδή είναι ο Ζλάταν- δεν «μάσησε». Χωρίς να το σκεφτεί και πολύ γύρισε το κορμί του, έπιασε το ανάποδο ψαλιδάκι από απόσταση περίπου 25 μέτρων και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά, μήπως πρέπει να το σκεφτεί ξανά ο Άντερσον για το Μουντιάλ του 2018…