Μόνο το αποτέλεσμα μπορεί να κρατήσει ο Παναθηναϊκός από την νίκη κόντρα στο Μαρούσι στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι «πράσινοι» επικράτησαν δύσκολα, 93-84, στην έδρα τους με τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να επιλέγει να δώσει τόπο στα νιάτα ή ορθότερα… ανάσες στους μεγαλύτερους. Δυσκόλεψε τους γηπεδούχους ο σύλλογος των βορείων προαστίων που μέχρι και την τελευταία περίοδο κυνηγούσε το ματς.

Παρ’ ολίγο τη ζημιά ο Νέστορας Κόμματος που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σκοράροντας 36 πόντους!

Εμφανής η πρόθεση του «Ζοτς» να ξεκουράσει τους μεγαλύτερους σε ηλικία παίκτες του όπως ο Μάικ Μπατίστ και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. «Ανάσες» πήραν και οι Διαμαντίδης και Σάτο. Σμιθ ο κορυφαίος των νικητών (18π.).

Το ματς

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες με το ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς το Μαρούσι κατάφερνε να αντιστέκεται έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Χαριτόπουλο. Ωστόσο στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 και ένα γκολ φάουλ του Κυρίτση που ακολούθησε κατάφερε να ξεφύγει με +8 (20-12). Μείωσαν στους τέσσερις οι φιλοξενούμενοι (25-21) με τον Βουγιούκα με κάρφωμα να διαμορφώνει το 27-21.

Οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου δεν πήγαν στο ΟΑΚΑ για… περίπατο και το απέδειξαν στη δεύτερη περίοδο. Εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων, έχοντας υπεροχή στα ριμπάουντ τη δεδομένη χρονική στιγμή και με μπροστάρηδες Κόμματο και Γκαγκαλούδη, έτρεξαν επιμέρους 15-2 και πέρασαν μπροστά με +7 (29-36). «Ξύπνησαν» λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι «πράσινοι» πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα πέντε πόντων (46-41).

Φορτσάτοι από τα… γκάζια του «Ζοτς» οι παίκτες του Παναθηναϊκού χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά για το επιμέρους 11-3 που τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα πόντων (57-44), διαφορά που έφτασε στο +16 λίγο αργότερα με τρίποντο του Σμιθ (62-46). Και πάλι όμως το Μαρούσι δεν σήκωσε τα χέρια ψηλά. Χαριτόπουλος και Κόμματος με σερί 8-0 ροκάνισαν τη διαφορά στους έξι (67-61) ενώ βοήθησε και το υψηλό ποσοστό από τα 6,75μ. (5/7 τρίποντα) ώστε να ολοκληρωθούν 30’ αγώνα με σκορ 71-66.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν γνωρίζοντας ότι βρίσκονται ακόμα «μέσα στο παιχνίδι» φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής από τους πρωταθλητές Ελλάδας (77-76). Σμιθ και Σάτο έβγαλαν τους «πράσινους» από τη δύσκολη θέση δίνοντάς τους «αέρα» οκτώ πόντων (84-76). Αυτό ήταν αρκετό για να «κλειδώσει» ο Παναθηναϊκός τη νίκη. Από εκεί τα πράγματα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να παίρνει τη νίκη με 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 46-41, 71-66, 93-84

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μάριτς 7, Μπατίστ 8, Λόγκαν 2, Σάτο 9 (1), Π. Καλάθης 5, Διαμαντίδης 5 (5 ασίστ), Βουγιούκας 10, Ν. Καλάθης 15 (1), Κυρίτσης 6, Σμιθ 18 (1), Καϊμακόγλου 8, Γιασικεβίτσιους

Μαρούσι
(Νίκος Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 3, Ακεψιμαΐδης, Έλεγκαρ 10, Χαριτόπουλος 19, Γκαγκαλούδης 16 (3), Τσόντζος, Κόμματος 36 (8 ριμπάουντ), Μανταλβάνος, Καλογιαννίδης, Αγραβάνης.

Πηγή: sport-fm.gr