Ολυμπιακός εναντίον… όλων! Παρά την ατυχία με τον Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίους τους Μπιρτς και Σπανούλη… ξόρκισαν τον κακό τους «δαίμονα» Μπάμπεργκ, επικρατώντας 83-77 στο ΣΕΦ! Έχασαν τον Πρίντεζη την τελευταία στιγμή, μετρούσαν τρεις σερί ήττες από την Μπάμπεργκ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με καθοριστικούς τους Μπιρτς και Σπανούλης νίκησαν 83-77, στο ΣΕΦ και ανέβηκαν στο 14-6. Το ματς Το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Πρίντεζη, έφερε τον Παπαπέτρου στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού. Στα πρώτα πέντε λεπτά, όλα τα… λεφτά των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Παπανικολάου, ο οποίος με την τρομερή ενέργεια που έβγαζε και στις δύο πλευρές του παρκέ, ήταν το σημείο αναφοράς τους, καθώς τους έσπρωξε στο +8 (11-3). Ο «Παπ» φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ, αλλά η άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας εξακολουθούσε να ήταν εξαιρετική, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να σκοράρει μόνο με βολές και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει σε διψήφιο αριθμό (17-7) και να διατηρείται σε αυτό το επίπεδο χάρη στον Σπανούλη. Μάλιστα, με το τρίποντο του Μάντζαρη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε ακόμη και στο +13 (24-11), με τον Μίλερ σε «νεκρό χρόνο» να διαμορφώνει το 24-13 του πρώτου δεκαλέπτου. Λίγο νευρικός ήταν ο Ολυμπιακός στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, με την Μπάμπεργκ να το εκμεταλλεύεται αυτό και να πλησιάζει (24-17). Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνήλθαν γρήγορα και με πρωταγωνιστή τον ορεξάτο Γουότερς ξέφυγαν ξανά σε μία απόσταση ασφαλείας (30-19). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διατηρούσαν τη διαφορά τους σε αυτά τα επίπεδα (35-25), μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Γερμανοί πίεσαν με τον Κοζέρ και μείωσαν σε 39-32, με τον Σπανούλη να κάνει το 41-32 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Με την καλή του άμυνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +13 (45-32) και με τον Λοτζέσκι να… συνδέεται με το καλάθι, ακόμη και στο +15 (49-34). Με τον Αγραβάνη να μπαίνει στο παρκέ και να δίνει σημαντικές βοήθειες, οι Πειραιώτες συντηρούνταν σ’ αυτή την απόσταση (57-44), μέχρι τα μισά. Εκεί, ο Ζήσης με τον Μέλι δημιούργησαν σημαντικά προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, με την Μπάμπεργκ να κάνει ένα 6-0 (57-50). Οι πρωταθλητές Ελλάδας αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Παπανικολάου βρέθηκαν ξανά στο +13 (65-52), όμως ο Στρέλνιεκς κράτησε την ομάδα του μέχρι το τέλος (65-56). Ο Παπανικολάου συνέχισε με την ίδια διάθεση και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (68-58). Όμως, στο επόμενο τρίλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν εντελώς τη συγκέντρωσή τους, κάνοντας απανωτά λάθη, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να αρχίσει τα τρίποντα και να πλησιάζει πολύ επικίνδυνα (71-69), περίπου 4:00’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, ο Μπιρτς πήρε τους πρωταθλητές Ελλάδας στις πλάτες του και με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ του τους έστειλε στο +8 (77-69), ενώ ο Σπανούλης με δύσκολο καλάθι, ξανά στο +10 (81-71), στο 1:39’’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε με τον χρόνο και πήρε τη νίκη με το τελικό 83-77! Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-32, 65-56, 83-77 Πηγή: sport-fm.gr