Ο περσινός εφιάλτης επέστρεψε για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Η Μπιλμπάο, που την απέκλεισε πέρυσι στα ημιτελικά της ACB Liga, τη νίκησε και πάλι, αυτή τη φορά με 86-82 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας κορυφαίο τον Κώστα Βασιλειάδη. Ο 27χρονος σούτινγκ γκαρντ είχε 18 πόντους (6/6 βολές, 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ σε 21 λεπτά, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.

Οι Βάσκοι, που την επόμενη Παρασκευή υποδέχονται τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, κυριάρχησαν από την αρχή του ματς χτίζοντας διψήφιες διαφορές από το πρώτο δεκάλεπτο. Όμως μετά το 62-44 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ακολούθησε μία μεγάλη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που πλησίασαν στο -2, 64-62. Η Ρεάλ μείωσε στον πόντο, 80-79, 22’’ πριν το τέλος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές που ακολούθησαν με τον Βασιλειάδη να έχει 4/4 από τη γραμμή κι έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-14, 46-33, 64-58, 86-82.

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Φίσερ 2, Τζάκσον 12, Μπάνιτς 13, Μουμπρού 15, Φίσερ 10, Λόπεθ 11, Βασιλειάδης 18, Γκριμάου 5, Μπλουμς, Στέβιτς, Χαμπλ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Τόμιτς 17, Φερνάντεθ 17, Πότσιους 3, Σουάρεθ 3, Ρέγες 18, Ροντρίγκεθ 2, Βελίτσκοβιτς 5, Κάρολ 7, Γιουλ 10, Μίροτιτς, Μπέγκιτς.