Συγκλονιστικός ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο ντέρμπι των Μπακς με τους Μάβερικς, οδηγώντας τους στη νίκη με 132-125. Ο Greek Freak ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 40 πόντους (17/23 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/5 βολές), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν νικητής και στη μονομαχία με τον Λούκα Ντόντσιτς, αφού ο Σλοβένος ολοκλήρωσε το ματς με 35 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, όντας μοιραίος για την ομάδα του στα τελευταία λεπτά.

Εκπληκτικό ματς από τον Κάιρι Ίρβινγκ που είχε 39 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά και τον Ντάμιαν Λίλαρντ που σταμάτησε στους 27 πόντους, με καθοριστικά καλάθια για τους Μπακς, έχοντας στο ενεργητικό του και 12 ασίστ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με τους Μάβερικς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 33-34 και τα «Ελάφια» να απαντούν με επί μέρους 27-24 στη δεύτερη περίοδο παίρνοντας προβάδισμα με 60-58.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Τεξανοί πάτησαν… γκάζι και με επί μέρους 29-40 έφεραν το ματς στα μέτρα τους, παίρνοντας προβάδισμα εννιά πόντων (89-98), όμως τα «Ελάφια» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Οι Μπακς απάντησαν με το δικό τους 43-27 στη τέταρτη περίοδο, έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 9-4, την ώρα που οι Μάβερικς έπεσαν στο 9-4.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-34, 60-58, 89-98, 132-125