Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε και φέτος να είναι στο ATP Finals ως ένας εκ των 8 καλύτερων παικτών τένις στον κόσμο αλλά δεν μπόρεσε να το χαρεί όσο θα ήθελε αφού αποσύρθηκε από το ματς με τον Χόλγκερ Ρούνε για τη 2η αγωνιστική των ομίλων εξαιτίας προβλημάτων στη μέση.

Ο Έλληνας τενίστας πήγε στο Τορίνο έχοντας ενοχλήσεις στη μέση και αυτός ήταν και ο λόγος που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει δύο συνεχόμενες προπονήσεις πριν τον πρώτο του αγώνα, στον οποίο ηττήθηκε από τον Γιάνικ Σίνερ.

Ήταν μια ήττα που έκανε μονόδρομο τη νίκη επί του Ρούνε στη 2η αγωνιστική προκειμένου να έχει ελπίδες πρόκρισης στους ημιτελικούς αλλά τελικά η παρουσία του Τσιτσιπά στο ATP Finals έλαβε πρόωρο τέλος αφού αναγκάστηκε να αποσυρθεί από τον αγώνα 17 λεπτά μετά την έναρξή του.

Με το σκορ στο 2-1 υπέρ του Δανού στο πρώτο σετ, ο Στέφανος ζήτησε ιατρική βοήθεια αφού οι ενοχλήσεις στη μέση παρέμεναν και τελικά υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει το ματς και μαζί και το τουρνουά.