Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στη Basket League μετά την ήττα από τη Μπασκόνια στη Euroleague και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 92-75 τον Προμηθέα στο ΣΕΦ, έχοντας πλέον μπροστά του μια εβδομάδα με δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια και συγκεκριμένα αυτά με Μακάμπι Τελ Αβίβ (14/11, εκτός έδρας) και Ερυθρό Αστέρα (16/11, εντός έδρας).

Μετά το… αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (19-17), ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό στην επίθεση, η άμυνα «έδεσε» και με σερί 7-0 ξέφυγε στο 12΄ με +9 (26-17). Με τον Τανούλη να διακρίνεται στο κομμάτι της δημιουργίας, οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι παραγωγικοί στην επίθεση και στο 16΄ εξασφάλισαν για πρώτη φορά μία διψήφια διαφορά (+13, 36-23).

Οι Κάουαν και Χρυσικόπουλος, από την πλευρά του Προμηθέα, προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά με τον Γουόκαπ να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 και να ευστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα οι Πειραιώτες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (51-39).

Στην τρίτη περίοδο οι Πίτερς και Κάναν μπήκαν στην… εξίσωση, ο Γουόκαπ συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς και ο Ολυμπιακός έγραψε στο 27΄ το μη αναστρέψιμο +26 (73-47), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Εύκολη νίκη, λοιπόν, για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με 92-75 και κορυφαίος ο Γουόκαπ με 20 πόντους (4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα) ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κάουαν επίσης με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 51-38, 76-57, 92-75