Λίγες μέρες μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ για τη Basket League, η ομάδα γυναικών των Πράσινων νίκησε την αντίστοιχη των Ερυθρόλευκων με 56-55 στο ντέρμπι του γυναικείου μπάσκετ και συνεχίζει χωρίς ήττα ενώ αυτή ήταν η πρώτη για την ομάδα του Πειραιά.

Ο Παναθηναϊκός είχε 4 νίκες σε 4 παιχνίδια και ο Ολυμπιακός ήταν στο 3×3, οπότε μία από τις δύο ομάδες θα γνώριζε την πρώτη της ήττα και τελικά ήταν οι φιλοξενούμενες αυτές. Σενάριο που δεν έμοιαζε και το πιο πιθανό, πάντως, έτσι όπως κυλούσε το ματς, αφού μετά την πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τις Πράσινες μπροστά με 16-10, οι Ερυθρόλευκες πήραν τον έλεγχο.

Με 4/4 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός, για τον οποίο βγήκαν μπροστά οι Βίτολα και Χριστινάκη, πήρε το προβάδισμα και πήγε στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (27-33), αφού οι Σταμολάμπρου και Τζόουνς είχαν σιγήσει για τον Παναθηναϊκό.

Οι Ερυθρόλευκες βρέθηκαν και στο +8 (27-35) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και παρά τις προσπάθειες των Πράσινων για να ανατρέψουν την κατάσταση διατηρούσαν το προβάδισμα, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο από το +5 (40-45).

Εκεί, το ντέρμπι ήταν… πραγματικό ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει με 49-48 στο 36′ και τον Ολυμπιακό να περνάει ξανά μπροστά με 49-51 χάρη σε τρίποντο της Γουίλιαμς. Στο 1:12 πριν το τέλος η Σταμολάμπρου με τρίποντο έγραψε το 54-53 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στον κατάμεστο «Τάφο του Ινδού», για να ακολουθήσει το 54-55 από τη Νικολοπούλου στα 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Οι Πράσινες με καλάθι της Τζόουνς στα 26 δευτερόλεπτα πέρασαν μπροστά με 56-55 και στη συνέχεια έβγαλαν άμυνα και η Γουίλιαμς αστόχησε σε σουτ στα 2 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα την 5η νίκη του Παναθηναϊκού σε ισάριθμα παιχνίδια και την πρώτη ήττα του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55