Το ψυχωμένο Περιστέρι επικράτησε με 78-75 της Μπάμπεργκ σε ένα θρίλερ και εξασφάλισε μια τεράστια πρόκριση στους 16 του ΒCL. Kορυφαίος ο Γκρέι με 22 πόντους και μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Ο Χάτσερ έκανε το 14-7 για το Περιστέρι, με το Χάρις να μειώσει στον πόντο (14-13). Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έγραψαν το 23-14 με τον Μπλέικ στο 9′. Οι Γερμανοί έκαναν το 23-18 με τον Χάρις.

Ο Γκρέι εγραψε το 34-27 στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. O Tέιλορ έκανε το 36-33, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 41-40 για τη Μπάμπεργκ στο 20′. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου είχε 3/9 τρίποντα στο ημίχρονο.

Με το τρίποντο του Λι, η Μπάμπεργκ έκανε το 50-56, ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε και προσπέρασε με τον Γκρέι στο 30′ για το 59-58.

Ο Χάρις έβαλε μπροστά τη Μπάμπεργκ για το 67-69 στο 36′, με τον Γκρέι να ισοφαρίζει σε 75-75. Ο Γκρέι με καλαθάρα έκανε το 77-75. Ο Μόουζες είχε 1/2 βολές στα 2 δευτερόλεπτα και το σουτ απελπισίας του Τέιλορ για να στείλει το ματς στην παράταση δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75