Άρχισε… Ελλάδα να θυμίζει! Για περίπου τρία δεκάλεπτα, η Εθνική μας ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, την οποία νίκησε 78-60, στην πρώτη μέρα του τουρνουά της Πόλης. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έκανε ό,τι ήθελε σε άμυνα και επίθεση, για περίπου τρία δεκάλεπτα, τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη την οποία νίκησε 78-60, στο «Αμπντί Ιπεκτσί», στο πλαίσιο της πρώτης μέρας του τουρνουά της Κωνσταντινούπολης. Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 13 πόντους, με τον Περπέρογλου να προσθέτει 11, ενώ οι Σπανούλης και Κουφός άλλους 10.  Το επόμενο φιλικό για το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (15/8) στις 19:00 κόντρα στη διοργανώτρια Τουρκία.

Το ματς

Οι Ζήσης, Σλούκας, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Κουφός αποτελούσαν την αρχική πεντάδα της Εθνικής μας στην αναμέτρηση. Με διάθεση να ακουμπήσει την μπάλα στη ρακέτα και να εκμεταλλευτεί την παρουσία του Κουφού ξεκίνησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ωστόσο από την άλλη είχε ξεκινήσει καλά ο Κικάνοβιτς, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να διατηρούνται μπροστά μέχρι τα μισά (9-11). Η είσοδος των Σπανούλη, Καλάθη και Αντετοκούνμπο έδωσε «αέρα» στην Εθνική για το προσπέρασμα (12-11), όμως δύο κακές επιστροφές στην άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία στη Βοσνία να περάσει εκ νέου μπροστά (12-16). Παρ’ όλα αυτά, τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ανήκαν στο σύνολο του Φώτη Κατσικάρη, καθώς με τον Περπέρογλου να δείχνει τρομερή όρεξη στην άμυνα και τους διεθνείς μας να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο, έκλεισαν την περίοδο στο +6 (22-16), με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Σπανούλη. Με την ίδια όρεξη -σε άμυνα και επίθεση- μπήκαν οι διεθνείς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διευρύνοντας κι άλλο την υπέρ τους διαφορά (30-18) στα πρώτα λεπτά. Η άμυνα των παικτών του Φώτη Κατσικάρη έπαιρνε σχεδόν… άριστα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +16 (36-20). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε κάπως, ωστόσο η ελληνική ομάδα διατηρούσε χωρίς να δυσκολεύεται ιδιαίτερα το προβάδισμά της σε διψήφιο αριθμό (40-27). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το μόνο που κράτησε ο Φώτης Κατσικάρης ήταν η καλή άμυνα των διεθνών, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 41-27. Η καλή διάθεση στην άμυνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο από την Εθνική μας. Οι Βόσνιοι δυσκολεύονταν να εκδηλώσουν τις επιθέσεις τους, με τη διαφορά από την άλλη να πηγαίνει ακόμα στο +24 (51-27), χάρη στον «καυτό» έξω από τα 6,75μ. Περπέρογλου. Ενδεικτικό της πολύ καλής άμυνας των παικτών του Κατσικάρη ήταν πως το πρώτο καλάθι των Βόσνιων στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με το σκορ να είχε ξεφύγει κι άλλο (55-27)! Παρά τις πολλές αλλαγές προσώπων, η συγκέντρωση της ομάδας δεν άλλαξε και έτσι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 62-41. Σε αντίθεση με τα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα, η Εθνική μπήκε νωθρά στο τέταρτο, επιτρέποντας ένα σερί 10-0 στη Βοσνία (62-51). Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για τον πρώτο τους πόντο (63-51), με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να ρίχνει ύστερα από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (63-54). Όμως, στα τελευταία πέντε λεπτά οι διεθνείς μας πάτησαν το… γκάζι με τους Καλάθη και Κουφό, αντικαθιστώντας την… τάξη, φτάνοντας έτσι στο τελικό 78-60. Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-27, 62-41, 78-60 Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5 (9ρ), Ζήσης 4, Σπανούλης 10 (3 α), Καλάθης 3 (3 α), Περπέρογλου 11 (4 α), Σλούκας 6, Αντετοκούνμπο 13 (3ρ, 3κ), Καϊμακόγλου, Κουφός 10 (5ρ), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Γιάνκοβιτς 3 Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς, Μπούζα, Στιπάνοβιτς, Σούταλο 19, Γιόσιλο 3, Μπάβτσιτς 8, Γκόρντιτς, Κικάνοβιτς 15, Πέρσιτς, Γκλόγκοβατς, Μιλόσεβιτς 7, Ρένφροε 5 Στο «Αμπντί Ιπεκτσί» το «παρών» έδωσε και η οικογένεια του Στράτου Περπέρογλου. Η σύζυγός του Έριν και τα τρία τους παιδιά. Πηγή: sport-fm.gr