Τα φαβορί επικράτησαν στην 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Μουντομπάσκετ, αφού μετά τη νίκη της Ελλάδας επί της Ιορδανίας ήρθε και αυτή των ΗΠΑ επί της Νέας Ζηλανδίας με 99-72, σε ένα παιχνίδι που είχε ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το γεγονός ότι στο 5′ το σκορ ήταν… 4-14 υπέρ των Νεοζηλανδών προφανώς δεν το περίμενε κανείς, αλλά όλοι περίμεναν ότι οι Αμερικάνοι θα ανέτρεπαν την κατάσταση στη συνέχεια. Όπως και έκαναν δηλαδή. Με τρίποντο του Ριβς οι ΗΠΑ έκλεισαν στο +1 (19-18) την πρώτη περίοδο και από εκεί και πέρα άρχισαν σταδιακά να ανοίγουν τη διαφορά.

Η Νέα Ζηλανδία… έπαιζε ξύλο στην άμυνα και η αλήθεια είναι πως η τακτική ήταν αποτελεσματική, αλλά και πάλι αυτό δεν αρκούσε, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, για να… νικήσει κιόλας. Οι Αμερικάνοι, οι οποίοι βρήκαν και ευκαιρίες για να τρέξουν, έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα εννιά πόντων (45-36) και από εκεί και πέρα το παιχνίδι μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

Οι ΗΠΑ ήταν στο +18 (76-58) στο 30′ και τελικά επικράτησαν με +27 (99-72), με τον Μπανκέρο να έχει 21 πόντους και τον Έντουαρντς να ακολουθεί με 14.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 45-36, 76-58, 99-72