Η Εθνική Εφήβων είχε ως στόχο να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στο Eurobasket U18 που διεξάγεται στη Σερβία αλλά τελικά ο στόχος της δεν θα γίνει πραγματικότητα αφού ηττήθηκε από τη Γερμανία με 78-70 στον προημιτελικό και αποκλείστηκε.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για την Ελλάδα που έχασε στα πρώτα λεπτά με τραυματισμό τον Καμπερίδη, με το πρώτο 10λεπτο να είναι πραγματικό ντέρμπι και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, όπως δείχνει και το 18-17 υπέρ των Γερμανών που είχαν για πρώτο σκόρερ σε αυτό το διάστημα τον Άντερσον (9π.) ενώ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεχώριζε ο Αβδάλας (9π.).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ελλάδα με σερί 9-0 κατάφερε να πάει στο +8 (18-26) αλλά η Γερμανία απάντησε, ισοφάρισε 30-30 και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (38-34). Προβάδισμα που μεγάλωσε στη συνέχεια, αφού η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε πίσω με 44-34 στο 22′ και 56-44 στο 26′, προσπαθώντας να παραμείνει στο παιχνίδι.

Το -6 (58-52) με την έναρξη της 4ης περιόδου δεν ήταν απαγορευτικό αλλά οι Γερμανοί έβρισκαν πάντα λύσεις στην επίθεση και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, επικρατώντας τελικά με 78-70 και παίρνοντας το εισιτήριο για τους ημιτελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-34, 58-52, 78-70