Οι Μπακς δεν κατάφεραν να αντισταθούν στους Χιτ, γνώρισαν την ήττα στο Μαϊάμι με 121-99 και πλέον περιμένουν την επιστροφή του Γιάννη Αντετοκούνμπο για να αντιδράσουν, καθώς βρίσκονται πίσω στη σειρά με 2-1.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο από την περιφέρεια

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι Μπακς έχτισαν καλύτερα τις επιθέσεις τους και με ένα γρήγορο 0-5 από τους έκαναν το 2-7, προτού ακολουθήσουν οι Χιτ για την ισοφάριση. Ο Χόλιντεϊ με 10 πόντους έδινε τον ρυθμό για το σύνολο του Μπουντενχόλζερ που κρατούσε το προβάδισμα και έβλεπε τον αντίπαλο να επιχειρεί να μείνει κοντά στο σκορ (13-14 στο 6΄).

Το Μιλγουόκι ήταν πιο… οικονομικό στα πρώτα λεπτά, παρόλα αυτά οι αλχημείες των γηπεδούχων τους έφεραν μπροστά για πρώτη φορά (22-21), ενώ ο Μπάτλερ των 17 πόντων έγραψε το 27-21. Το σερί του Μαϊάμι σταμάτησε από το… χρονόμετρο στο 14-0.

Οι αναπάντητοι πόντοι των παικτών του Σποέλστρα συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου με το τρίποντο να είναι σημαντικός σύμμαχος (34-21)! Ο Λόπεζ ήταν εκείνος που έβαλε τέλος σε αυτό με τον Άλεν να μπαίνει επίσης στην εξίσωση (37-29). Η διαφορά πήγε ακόμη και στους 18 πόντους με Ρόμπινσον και Λάουρι, όμως οι Μπακς μείωσαν με τον Μίντλετον να έχει συμβολή σε δημιουργία και σκοράρισμα.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 8 πόντους και 3 ασίστ σε εκείνο το διάστημα για το 60-51, πριν ο Λοβ σκοράρει για το +13 του ημιχρόνου (66-53). Στο αρχικό μισό οι Χιτ είχαν 12/19 τρίποντα, 10/25 δίποντα, 25 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 5 λάθη. Από την άλλη, οι Μπακς με 10/18 τρίποντα και 10/23 δίποντα με 17 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 7 λάθη.

Μπήκαν στα παπούτσια του Μπάτλερ

Με την επιστροφή το Μαϊάμι κρατούσε σταθερά τα πατήματά του και κυρίως με τον Στρους διατηρούσε την απόσταση που είχε διαμορφώσει, την ίδια ώρα που στην απέναντι πλευρά, Μίντλετον και Άλεν κρατούσαν τις επιθέσεις. Τα λάθη στα οποία υπέπεσαν οι Μπακς (12) έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους βρουν τον δρόμο προς το καλάθι με τον Κέιλεμπ Μάρτιν να στέκεται στη γραμμή για το 81-62 στο 30ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπάτλερ εξακολουθούσε να βάζει δύσκολα στην άμυνα των «ελαφιών» και οι Μπακς προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να απαντήσουν στις… εμπνεύσεις των Χιτ με τον Κόνατον να δίνει βοήθειες από τον πάγκο.

Λίγο πριν το τέλος του δωδεκαλέπτου, ο Πόρτις υπέπεσε στο 5ο του φάουλ με τον Μπουντενχόλζερ να έχει ακόμη έναν πονοκέφαλο στο 94-79 του 36ου λεπτού. Οι Μπακς κατόρθωσαν να φτάσουν δις στους 13 πόντους, όμως ο πίνακας έγραψε και πάλι το +20 από συνεχόμενους πόντους του Ρόμπινσον, αλλά και στο +22 από τον Αντεμπάγιο. Το ρολόι μετρούσε αντίστροφα με την εικόνα του αγώνα να μην διαφοροποιείται. Ωστόσο οι Χιτ έμειναν να παρακολουθούν αποσβολωμένοι αφού μετά τον Μπάτλερ έχασαν και τον Ολαντίπο, που αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Η συνέχεια του αγώνα έδωσε χώρο στους παίκτες που δεν μέτρησαν λεπτά συμμετοχής και οι Χιτ πήραν μία εύκολη νίκη.

Για τους νικητές που τα βλέμματά τους είναι στους δύο τραυματίες, ο Τζίμι Μπάτλερ (που η περίπτωσή του εμφανίζει μεγαλύτερη αισιοδοξία) ήταν στους 30 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο Ρόμπινσον ακολούθησε με 20 (5/6 τρίποντα), ο Λάουρι με 15 και οι Στρους, Μάρτιν (11ριμπ.) και Αντεμπάγιο (11ριμπ., 5ασ.) με 12.

Στην μεριά των Μπακς, ο Κρις Μίντλετον ηγήθηκε με 23 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ συν 2 κλεψίματα, ο Χόλιντεϊ είχε ακόμη 19 και ο Άλεν 14 (4/7 τρ.) με τον Κόνατον να προσθέτει 11 με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-21, 66-53, 94-79, 121-99