Ο Παναθηναϊκός το ήξερε ότι οι πιθανότητες για νίκη δεν ήταν πολλές με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης εκτός έδρας και η επιβεβαίωση ήρθε στο παρκέ αφού ηττήθηκε με 83-68, πράγμα που σημαίνει ότι παραμένει στις χαμηλές θέσεις της Euroleague ενώ οι Ισπανοί είναι μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της κατάταξης.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο είσαι το αουτσάιντερ, αν θες να αυξήσεις τις πιθανότητές σου πρέπει να κάνεις καλό ξεκίνημα. Το αντίθετο, δηλαδή, από αυτό που έκαναν οι πράσινοι στο WiZink Center αφού βρέθηκαν από την αρχή πίσω με 7-0 και στη συνέχεια με 15-2 έχοντας 1/9 σουτ στο πρώτο 5λεπτο… Δεν προκάλεσε εντύπωση, επομένως, το γεγονός ότι το σκορ ήταν 26-14 για τους Ισπανούς στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό σε αυτό το διάστημα να έχει 2/12 δίποντα και 2/8 τρίποντα…

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έδειξε να έχει ζωή μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα όταν με ένα σερί 5-0 μετέτρεψε το 33-20 σε 33-25, αλλά κάπου εκεί… εξαφανίστηκαν από το παρκέ και η Ρεάλ έκανε σερί 13-0, με συνέπεια το σκορ να γίνει 46-25 και το ημίχρονο να κλείσει με τους πράσινους στο -18 (48-30).

Έχοντας 4/21 δίποντα, δηλαδή ποσοστό 19%, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο στην έδρα της Ρεάλ, η οποία στο 25′ ήταν στο +21 (60-39) και δεν ανησύχησε όταν η διαφορά μειώθηκε στους 13 πόντους (60-47) στο 27′, αφού οι εκρήξεις των Μπέικον και Γκριγκόνις δεν ήταν αρκετές για να αντιστρέψουν την κατάσταση, αν και η διαφορά έπεσε και στο -11 στο 30′ (68-57).

Οι πράσινοι θα μπορούσαν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στην έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου αλλά αστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και στη συνέχεια οι Μαδριλένοι ξέφυγαν ξανά έχοντας δεχθεί μόλις δύο πόντους από το 31′ ως το 35′ (74-59 το σκορ), για να επικρατήσουν τελικά άνετα με 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68