Το ΟΑΚΑ δεν είχε πολύ κόσμο και αυτοί οι λίγοι που πήγαν ήταν έξαλλοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αποδοκίμαζαν τον Ντέγιαν Ράντονιτς και τους παίκτες του αφού το σκορ ήταν 27-42, στη συνέχεια όμως όλα άλλαξαν και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάει από το -15 στο +25, για να νικήσει τελικά με +24 (89-65) τη Ζαλγκίρις για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Το παιχνίδι δεν άρχισε και με τον καλύτερο τρόπο για τους πράσινους που μετά το 4-4 δέχθηκαν σερί 10-0 και έμειναν στο -10 (4-14), αλλά τουλάχιστον απάντησαν σωστά, κάνοντας ένα δικό τους σερί, 9-0, πλησιάζοντας στον πόντο (13-14). Η ομάδα του Ράντονιτς θα μπορούσε και να προσπεράσει αλλά αστόχησε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις και τελικά στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στο -5 (19-24).

Αν αυτό ήταν κακό, αυτό που θα ακολουθούσε στη δεύτερη ήταν χειρότερο, αφού ο Παναθηναϊκός έκανε συνεχόμενα λάθη, δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, δεν ήταν καλός στην άμυνα και δέχθηκε νέο σερί από τη Ζαλγκίρις, η οποία στο 16′ πήγε για πρώτη φορά στο +14 (24-38) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων (27-42), με τους οπαδούς των πράσινων να αποδοκιμάζουν τους πάντες.

Αποδοκιμασίες που άρχισαν να γίνονται επιδοκιμασίες από την τρίτη περίοδο, όταν η ομάδα του Ράντονιτς με επιμέρους σκορ 13-3 κατάφερε να πλησιάσει στο -5 (40-45) στο 23′, με τους Λι και Καλαϊτζάκη να βοηθούν παντού και να παρασύρουν και τους υπόλοιπους. Ένα τρίποντο του Λι, άλλωστε, ήταν αυτό που έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 54-52 στο 27′, με τους πράσινους να πετυχαίνουν συνολικά 37 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου ήταν στο +6 (64-58)!

Όλα, πλέον, πήγαιναν καλά για την ελληνική ομάδα που μπήκε στην τελευταία περίοδο με σερί 10-0 και μετέτρεψε το σκορ σε 74-58, με τους Λιθουανούς να μην μπορούν να αντιδράσουν και τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς, για να… κάτσει τελικά στο +24 (89-65) για τον Παναθηναϊκό, για τον οποίο ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Λι με 24 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65