Ο Ολυμπιακός υποδέχεται απόψε (6/1, 21:00) την Αρμάνι Μιλάνο στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας» και θα έχει την ευκαιρία να πιάσει τις πρωτοπόρους Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα και Μονακό που έχουν ρεκόρ 11-6, έπειτα από τις ήττες τους το βράδυ της Πέμπτης (5/1) στο πρώτο σκέλος της αγωνιστικής δράσης της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 10-6.

Στο μεταξύ, ο Παναθηναϊκός καταποντίστηκε στην προτελευταία θέση της κατάταξης με ρεκόρ 6-11 μετά από την ήττα του με 84-68 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας. Οι «πράσινοι» έχουν χάσει πέντε διαδοχικά παιχνίδι στη διοργάνωση. Η μόνη ομάδα που είναι χειρότερή τους είναι η Άλμπα Βερολίνου με 5-12.

Η Βίρτους Μπολόνια «άλωσε» τη Βαρκελώνη

Στη Βαρκελώνη, η Βίρτους Μπολόνια σημείωσε τεράστιο «διπλό» με το τελικό 83-75 επί της Μπαρτσελόνα, βελτιώνοντας σε 8-9 το ρεκόρ της και συνεχίζοντας να κάνει όνειρα οκτάδας. Οι Ιταλοί «εξαργύρωσαν» τα ξεσπάσματα τους σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, την εκτελεστική δεινότητα του Ίφε Λούντμπεργκ (20π.), τη δημιουργία του Μίλος Τεόντοσιτς (8π., 6ασ.), αλλά κυρίως την άμυνα που οδήγησε τους Καταλανούς σε 17 λάθη!

Από την Μπαρτσελόνα, που τα είχε με την αστοχία της από τα 6.75 (8/26 τρίποντα), ξεχώρισε ο Γιαν Βέσελι με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-42, 57-60, 75-83

Η Παρτιζάν έβαλε 100 στη Μονακό

Στο Βελιγράδι, η Παρτιζάν συνέτριψε με 100-80 τη Μονακό, μετά το αμυντικό και επιθετικό ρεσιτάλ της στον… επίλογο του αγώνα, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 31-12! Με την αποψινή τεράστια νίκη η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς συμπλήρωσε τις τέσσερις σερί επιτυχίες, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-9, με το οποίο μπήκε και πάλι γερά στη διεκδίκηση μίας θέσης στην οκτάδα. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι υποχώρησαν στο 11-6.

Ο Ματίας Λεσόρ αποτέλεσε για ακόμη μία φορά τον πρωταγωνιστή της Παρτιζάν με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε στο παρκέ για 36 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους (3/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τη Μονακό, προσπάθησε ο Έλι Οκόμπο με 17 πόντους, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, σε μία βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του (9π. με 1/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 4/6 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80

Η Άλμπα υπέταξε την Μπασκόνια

Μια από τις εκπλήξεις της 17ης αγωνιστικής στη Euroleague, σημείωσε η ουραγός Άλμπα, η οποία επικράτησε με 85-84 της Μπασκόνια στο Βερολίνο. Οι Γερμανοί πήραν τη νίκη στο… νήμα, πανηγυρίζοντας την πέμπτη ευρωπαϊκή νίκη τους στο φινάλε του πρώτου γύρου της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην έκτη ήττα τους και στερώντας τους την ευκαιρία να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Άλμπα είχε τον έλεγχο στα 30 πρώτα λεπτά, πριν κολλήσει επιθετικά στον… επίλογο του αγώνα (περιορίστηκε στους 8 πόντους) και δώσει στην Μπασκόνια την ευκαιρία να επιστρέψει στη διεκδίκηση του «διπλού». Οι Βάσκοι μάλιστα έφτασαν μία… ανάσα από τη νίκη, αλλά ο Λάμερς είπε «όχι» στην προσπάθεια του Χάουαρντ κοντά στο καλάθι, ενώ ο Κοστέλο βρήκε σίδερο στο νικητήριο σουτ της εκπνοής.

O Τζαλίν Σμιθ οδήγησε την επίθεση της Άλμπα με 18 πόντους, ενώ στους 19 σταμάτησε ο Πιέρια Χένρι από την Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84

Γλυκόπικρη νίκη για τη Ζαλγκίρις

Στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις έκανε… πάρτι απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην πέμπτη διαδοχική ήττα της. Οι Λιθουανοί επικράτησαν άνετα με 86-66, παρά το γεγονός ότι έχασαν με τραυματισμό τον Κίναν Έβανς στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Έβανς υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Με αυτήν τη νίκη η Ζαλγκίρις βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-8 και πάτησε στην οκτάδα, ενώ η Φενερμπαχτσέ υποχώρησε στο 10-7.

Η άμυνα των τριών πρώτων δεκαλέπτων έκανε τη διαφορά για τη Ζαλγκίρις, η οποία κράτησε κάτω από τους 20 πόντους τους Τούρκους σε κάθε περίοδο, κάνοντας εύκολη τη ζωή της…

Οι Ίγκνας Μπραζντέικις και Τόμας Ντίμσα σημείωσαν από 17 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ με 10 ήταν ο μοναδικός διψήφιος από τη Φενέρ. Από 4 πόντους πέτυχαν οι Κώστας Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθης.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-30, 67-40, 86-66

Η 17η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε (6/1) με τις αναμετρήσεις: Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο, Αναντολού Εφές-Βιλερμπάν, Βαλένθια-Ερυθρός Αστέρας και Ρεάλ Μαδρίτης-Μακάμπι Τελ Αβίβ.