Η Φενέρμπαχτσε ήταν και παραμένει στην 1η θέση στην κατάταξη της Euroleague αλλά και ο Ολυμπιακός είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και το απέδειξε με εμφατικό τρόπο, αφού υποδέχθηκε τους Τούρκους στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και πήρε εντυπωσιακή νίκη, όπως δείχνει και το τελικό 94-67.

Η Φενέρ ήρθε στην Ελλάδα χωρίς τούς Γουίλμπεκιν, Μότλεϊ, Πιέρ και αυτό σίγουρα ήταν σημαντικό, πιο σημαντικό όμως ήταν η απόδοση των Πειραιωτών, οι οποίοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους: 10-0 στο 3′ με 7 πόντους του Βεζένκοβ και τρεις του Κάνααν. Ξεκίνημα που τόνωσε κι άλλο την αυτοπεποίθηση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι ήταν τέλειοι σε επίθεση και άμυνα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (29-9), για να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο στο +20 (31-11)!

Λογικό ήταν, επομένως, να περιμένει κανείς ότι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα αντιδρούσε στη 2η αλλά δεν… Με τον Σλούκα να δημιουργεί για τους Πίτερς και Μπολομπόι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +26 (42-16) στο 13′ και στη συνέχεια στο +29 (50-21 στο 16′) χάρη σε πέντε πόντους του Λαρεντζάκη, με τη Φενέρ πάντως να κάνει ένα σερί 8-0 και να… μειώνει σε 58-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν 9/16 τρίποντα.

Όπως αντιλαμβάνεται ο οποιοσδήποτε, το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και ο στόχος των φιλοξενούμενων ήταν απλά το να μειώσουν τη διαφορά, να περιορίσουν την έκταση της ήττας, η οποία έμοιαζε και ήταν σίγουρη. Και η αλήθεια είναι ότι τα κατάφεραν ως ένα σημείο, αφού λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, στο 29′, το σκορ είχε γίνει 68-49. Γρήγορα, όμως, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ξανά στροφές και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 23 πόντων (74-51).

Διάφορα που μεγάλωσε κι άλλο στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα, να έχει σωστές επιλογές στην επίθεση και να έχει για ακόμη μία φορά MVP τον Βεζένκοβ, ο οποίος είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη στη νίκη με 94-67. Νίκη που υπενθυμίζει σε όλους, αν και μάλλον δεν το είχε ξεχάσει κανείς, ότι η ομάδα του Μπαρτζώκα είναι ικανή για όλα φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67