Συνέχεια στην αήττητη φετινή ευρωπαϊκή πορεία της έδωσε η Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καταιγιστική απέναντι στη Βιλερμπάν, την οποία και συνέτριψε με 84-61, για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Η τουρκική ομάδα ανέβασε στο 3-0 το ρεκόρ της, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη ήττα τους.

Η διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας και το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 23-10, έκαναν εύκολη τη ζωή της Φενέρ, η οποία στο 30΄ έγραψε το 65-46 και δεν κοίταξε πίσω…

Στους 19 πόντους με 3/4 τρίποντα σταμάτησε ο Κάρσεν Έντουαρντς, ενώ ο Σκότι Ουίλμπεκιν πρόσθεσε 15 πόντους. Εξαιρετικός για ακόμη μία ευρωπαϊκή βραδιά ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιουσούφα Φαλ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ δεν ήταν αρκετός για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-36, 65-46, 84-63

Άνετα η Μπαρτσελόνα στο Μόναχο

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα στο Μόναχο. Οι «μπλαουγκράνα» δεν αισθάνθηκαν αντίσταση από την Μπάγερν και με το τελικό 84-73 βελτίωσαν σε 2-1 το ρεκόρ τους, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή διοργάνωση.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ (38 έναντι 26), η άμυνα (κράτησε κάτω από τους 20 πόντους τους γηπεδούχους σε κάθε δεκάλεπτο) και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (55,9 % διπ., 50% τρ., 87,5% β.), χάρισαν ένα ήσυχο βράδυ στην Μπαρτσελόνα, η οποία δεν αισθάνθηκε ποτέ την… ανάσα των Γερμανών.

Οι Νίκολας Λαπροβίτολα, Γιαν Βέσελι και Άλεξ Αμπρίνες σημείωσαν από 14 πόντους για τους νικητές, ενώ από την Μπάγερν διασώθηκε ο Γουίνστον με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84

Τρίτη ήττα για την Παρτιζάν

Σε ακόμη μία αγωνιστική η Παρτιζάν είδε τη νίκη να της… γλιστράει μέσα από τα χέρια, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παραμένει στο.. βυθό της κατάταξης της Euroleague με αρνητικό ρεκόρ (0-3). Οι Σέρβοι έμειναν θεατές στο ξέσπασμα της Αρμάνι Μιλάνο στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τους Ιταλούς να φτάνουν στη νίκη με 80-75 και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 2-1.

Η ψυχραιμία και το πείσμα των Ιταλών έφερε την ανατροπή στην αναμέτρηση, με την Παρτιζάν να χάνει στην επανάληψη τις διαφορές του πρώτου ημιχρόνου (27-17 στο 10΄, 49-41 στο 20΄). Στην τρίτη περίοδο μάλιστα, η Αρμάνι «χτύπησε» από μέση και μακρινή απόσταση και με επιμέρους σκορ 21-12 βρέθηκε στο +1 στο 30΄ (62-61). Ενεργοποιώντας την αμυντική τους προσήλωση και πάλι στο τελευταίο πεντάλεπτο και με το σκορ εις βάρος τους (71-62 στο 35΄), οι Ιταλοί έτρεξαν νέο επιμέρους σκορ 4-18 για το τελικό 75-80!

Με 25 πόντους ο Σαβόν Σιλντς οδήγησε την επίθεση της Αρμάνι, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μπράντον Ντέιβις. Από την Παρτιζάν προσπάθησε ο Ζακ ΛεΝτέι με 23 πόντους (5/6 τρίποντα), αλλά δεν είχε βοήθειες. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε και πάλι μακριά από τον καλό εαυτό του με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80

«Σκόνταψε» στο Τελ Αβίβ η Μονακό

Στο Τελ Αβίβ «έσπασε» το αήττητο της Μονακό στην εφετινή Euroleague. Οι Μονεγάσκοι χαμογέλασαν για ένα ημίχρονο, αλλά με τη Μακάμπι να «δένει» την άμυνα της στην επανάληψη, δεν άντεξαν και έπεσαν με το τελικό 78-70, για την 3η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο 2-1 πλέον το ρεκόρ των γηπεδούχων.

Η Μονακό σόκαρε την Μακάμπι στο πρώτο ημίχρονο, γράφοντας το 20-14 στο 10΄ και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (42-31). Ωστόσο, στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 28 πόντους και με αποκορύφωμα το τέταρτο δεκάλεπτο, όταν περιόρισαν τη Μονακό στους 11 πόντους, όχι μόνο ήρθε η ανατροπή (61-59 στο 33΄), αλλά με τους Μπράουν και Μπόλντγουϊν να ευστοχούν σε δύο κολλητά τρίποντα ήρθε και η διαφορά (70-66 στο 37΄), η οποία δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Με 21 πόντους (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ο Γουέιντ Μπόλντγουϊν ήταν αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ από τη Μονακό, η οποία θα επισκεφθεί το ΟΑΚΑ την Παρασκευή ως φιλοξενούμενη του Παναθηναϊκού, ξεχώρισε ο Τζόρνταν Λόιντ με 21.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70

«Μπαμ» της Βαλένθια επί της Εφές Πόλη, πρώτη νίκη για την Ζαλγκίρις

Με την Βαλένθια να τοποθετεί «βόμβα» στα θεμέλια της Αναντολού Εφές και την Ζαλγκίρις Κάουνας να σημειώνει μεγάλη ανατροπή και να υπερασπίζεται την έδρα της, απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια, άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Euroleague.

H Βαλένθια πέρασε νικηφόρα με 92-91 από το «σπίτι» της πρωταθλήτριας Ευρώπης, πανηγυρίζοντας με ένα τεράστιο «διπλό» την πρώτη εφετινή επιτυχία της. «Ήρωας» της αναμέτρησης ο Κρις Τζόους, ο οποίος αξιοποίησε στο έπακρο το φάουλ που κέρδισε από τον Ροντρίγκ Μπομπουά και ευστοχώντας και στις δύο βολές στα 5΄΄ έγραψε το τελικό 92-91, καθώς το λάθος του Ελάιτζα Μπράιαντ στην τελευταία επίθεση της Αναντολού Εφές δεν της επέτρεψε να απαντήσει.

Εκτός της ψυχραιμίας σε όλο το 40λεπτο, οι «νυχτερίδες» εξαργύρωσαν τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας τους στο τρίποντο (48,5%), ευστοχώντας σε 16 στον αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 20 πόντους, ενώ από την Αναντολού, η οποία υποχώρησε στο 1-2, ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 22 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92

Στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις κατάφερε να προστατεύσει την έδρα της από την μαχητικότατη Βίρτους Μπολόνια, στην βραδιά που ήταν αφιερωμένη στον Παούλιους Γιανκούνας, ο οποίος είδε την φανέλα του με το Νο13 να αποσύρεται.

Οι Λιθουανοί επικράτησαν με 68-65 των Ιταλών, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 1-2, ενώ υποχρέωσαν την Βίρτους στη δεύτερη ήττα της και όλα αυτά σε μία βραδιά που μέτρησαν μόλις 3/21 τρίποντα!

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο είχε τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη περίοδο, η λήξη της οποίας τη βρήκε στο +8 (16-24), ενώ έμεινε σε απόσταση στο ημίχρονο (31-38), πριν αρχίσει η αντεπίθεση των Λιθουανών. Η Ζαλγκίρις, με την άμυνα να έχει τον πρώτο λόγο, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, ενώ στα 13΄΄ για τη λήξη είδε τον Μπραζντέικις να σημειώνει την ανατροπή (66-65). Το λάθος του Μίλος Τεόντοσιτς, όμως, και το φάουλ του Παγιόλα στον Μπραζντέικις, έφεραν τον 23χρονο στη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου διατηρώντας την ψυχραιμία του «κλείδωσε» τη νίκη (68-65 στα 5΄΄).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ίγκνας Μπραζντέικις με 14 πόντους, ενώ ο Κάιλς Γουίμς από την Βίρτους ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα με τις αναμετρήσεις: Άλμπα Βερολίνου-Παναθηναϊκός, Μπασκόνια-Ερυθρός Αστέρας και Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός.