Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε… αναμονή αναφορικά με το ποια ομάδα θα κληθεί να αντιμετωπίσει στην προημιτελική φάση της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν εξασφαλίσει την 3η θέση και περιμένουν να δουν αν θα πάρουν τη 2η. Ωστόσο, για να συμβεί αυτό πρέπει να νικήσει η Μπάγερν Μονάχου τη Ρεάλ Μαδρίτης στην ισπανική πρωτεύουσα (8/4).

Το σίγουρο, για την ώρα, είναι πως έχει «κλειδώσει» η 8άδα των πλέι οφ. Αυτές είναι: Μπαρτσελόνα, Ολυμπιακός, Ρεάλ Μαδρίτης, Αρμάνι Μιλάνο, Αναντολού Εφές, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Μονακό και Μπάγερν Μονάχου.

Αν ο Ολυμπιακός τερματίσει δεύτερος θα παίξει με την 7η της κατάταξης – επί του παρόντος είναι η Μονακό. Αν τερματίσει 3ος το πιθανότερο σενάριο είναι να παίξει με μια εκ των Μακάμπι Τελ Αβίβ ή Αναντολού Εφές. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει να δώσει δύο ματς ακόμη με Μπαρτσελόνα (εκτός, 7/4) και Φενέρμπαχτσε (εντός, 13/4). Η Αναντολού Εφές επίσης έχει να δώσει δύο ματς: με Μπάγερν Μονάχου (εντός, 6/4) και Ερυθρό Αστέρα (εκτός, 8/4).

Εντυπωσίασε η Μπάγερν Μονάχου

Την πρόκρισή της στα πλέι οφ της Euroleague για δεύτερη διαδοχική σεζόν, εξασφάλισε η Μπάγερν μετά τη νίκη την άνετη νίκη της με 82-57 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Μόναχο, για την 33η αγωνιστική της Euroleague, με την οποία έθεσε εκτός συνέχειας του Σέρβους.

Η εξαιρετική άμυνα και το καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 21-10, «κλείδωσαν» τη νίκη των Γερμανών, οι οποίοι δεν αγχώθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Κορυφαίος των νικητών ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 22 πόντους, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Νίκολα Κάλινιτς με 12.

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια ήταν απολαυστική στον τελευταίο εφετινό ευρωπαϊκό αγώνα της, αποχαιρετώντας τη Euroleague με μία ευρεία νίκη με 96-79 επί της ουραγού Ζαλγκίρις Κάουνας. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Βάσκους, προκειμένου να μπουν σε τροχιά νίκης, κλείνοντας την περίοδο στο +20 (35-15) και περνώντας ένα ήσυχο βράδυ…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στίβεν Ένοκ με 18 πόντους, ενώ από τους Λιθουανούς προσπάθησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 20.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Αναντολού Εφές υπερασπίστηκε την έδρα της με το τελικό 87-77 επί της Άλμπα Βερολίνου και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο. «Κλειδί» της άνετης όπως εξελίχθηκε νίκης της πρωταθλήτριας Ευρώπης ήταν η κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης του Σέιν Λάρκιν στο δεύτερο ημίχρονο, καλύπτοντας επάξια τα κενά των απόντων Βασίλιε Μίτσιτς, Ροντρίγκ Μπομπουά. Ο πολιτογραφημένος Τούρκος διεθνής τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (season high) και 8 ασίστ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την Αναντολού στη νίκη.