Η Τσέλσι προηγήθηκε, η Λίβερπουλ ισοφάρισε και η αναμέτρηση στο Άνφιλντ έληξε χωρίς νικητή, αφού οι Λονδρέζοι άντεξαν και με 10 παίκτες.

Ο αγώνας είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τους κόκκινους να είναι πιο απειλητικοί αλλά τους μπλε να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με την πολύ ωραία κεφαλιά του Χάβερτς στο 22′ μετά την εκτέλεση κόρνερ (0-1).

Από εκείνο το σημείο οι Λονδρέζοι πήραν τον έλεγχο, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έγιναν τα πάντα: Λάθος του Αλόνσο, δοκάρι του Μάτιπ, νέα προσπάθεια του Μανέ, χέρι του Τζέιμς πάνω στη γραμμή, πέναλτι, κόκκινη κάρτα, εκτέλεση του Σαλάχ και 1-1.

Σκορ που έμεινε ως το τέλος, αφού η Τσέλσι άντεξε στο δεύτερο μέρος παρά το γεγονός ότι ήταν με 10 παίκτες, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Μεντί που αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε. Στο 86ο λεπτό ο Γιούργκεν Κλοπ έριξε στο ματς και τον Κώστα Τσιμίκα, αντί του Ρόμπερτσον, αλλά δεν άλλαξε κάτι.