Η Βραζιλία συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της στο Κόπα Αμέρικα, μια διοργάνωση την οποία κλήθηκε να φιλοξενήσει μετά από πολλές… σπόντες. Η «σελεσάο» επικράτησε με το εμφατικό 4-0 του Περού για τη 2η αγωνιστική των ομίλων και δείχνει έτοιμη να πάει μέχρι τέλους και να κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Άλεξ Σάντρο άνοιξε το σκορ στο 12’ και έβαλε από νωρίς την ομάδα του σε ρόλο οδηγού. Ωστόσο, το δεύτερο τέρμα άργησε αρκετά. Στο 68’ ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0, στο 89’ ο Έβερτον Ριμπέιρο ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ριτσάρλισον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βραζιλία είναι μόνη πρώτη με 6 βαθμούς, ενώ το Περού βρίσκεται στην τελευταία θέση του γκρουπ χωρίς βαθμό.

Παράλληλα, η «σελεσάο» για 9 παιχνίδια είναι αήττητη, ενώ ο Νεϊμάρ σκόραρε για 4ο διαδοχικό ματς, φτάνοντας τα 68 τέρματα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του. Ο σούπερ σταρ της Παρί «κυνηγά» τον Πελέ, που έχει σημειώσει 77 γκολ.