Ο Παναθηναϊκός των απουσιών κόντραρε όσο μπορούσε τη Μπάγερν Μονάχου, αλλά τελικά ηττήθηκε με 76-71.

Μπορεί οι Βαυαροί να κατάφεραν να περιορίσουν τον Χεζόνια από το ξεκίνημα, αφού όλη η άμυνα ήταν προσαρμοσμένη πάνω του, αλλά ο Όντεντ Κάτας βρήκε τις λύσεις από τον πάγκο για να παίρνει πόντους η ομάδα του. Έτσι, με Μποχωρίδη – Παπαγιάννη στην επίθεση και τους Μπέντιλ – Ουάιρ στα ριμπάουντ, οι πράσινοι έβγαλαν στο +7 (14-21) την πρώτη περίοδο, ενώ έφτασαν και στο +11 (24-35) στο 17′.

Κι όμως, στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε εντελώς και η Μπάγερν με επιμέρους σκορ 13-1 μετέτρεψε το 24-35 σε 37-36. Και με την ψυχολογία να έχει αλλάξει εντελώς στις δύο ομάδες, οι Γερμανοί ξέφυγαν με 50-42, για να επιστρέψουν όμως οι πράσινοι με τον Όγκουστ και να μειώσουν σε 57-55 στο 30′.

Η ομάδα του Κάτας κατάφερε να προηγηθεί ξανά (57-59) στο 31′ με καλάθι και φάουλ του Μποχωρίδη, αλλά στη συνέχεια έγιναν κι άλλα λάθη, με συνέπεια ο Μπόλντογουιν να συνεχίσει το… show του, οδηγώντας τελικά τη Μπάγερν στη νίκη επί του Παναθηναϊκού, ο οποίος βρίσκεται στην 15η θέση…

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71