Η Μίλαν ήταν τραγική κόντρα στη Σπέτσια, έχασε με 2-0 και το βράδυ της Κυριακής μπορεί να πέσει στη 2η θέση.

Η ήττα της Γιουβέντους από τη Νάπολι νωρίτερα, έδινε τη δυνατότητα στους ροσονέρι να την αφήσουν στο -10, αν και οι Τορινέζοι έχουν ένα ματς λιγότερο. Τελικά έχασαν κι αυτοί από μια εκπληκτική Σπέτσια, με αποτέλεσμα το βράδυ της Κυριακής η Ιντερ να έχει την ευκαιρία να πατήσει στην κορυφή, αν νικήσει τη Λάτσιο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το γεγονός ότι η Μίλαν δεν είχε ούτε ένα σουτ προς την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο, τα λέει όλα. Και από τη στιγμή που δεν βελτιώθηκε στο δεύτερο, ήρθε η ήττα. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν και στο πρώτο 45λεπτο ευκαιρίες για να προηγηθούν, άνοιξαν το σκορ στο 56′ με τον Ματζόρε από κοντά και κλείδωσαν τη νίκη στο 67′ με το σουτ του Μπαστόνι, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής.