Η ήττα του Ολυμπιακού στον τελικό Κυπέλλου βοήθησε τους παίκτες του να μπουν πιο συγκεντρωμένοι και να πάρουν τη νίκη (87-82) απέναντι στη Χίμκι, όπως δήλωσε ο Κώστας Παπανικολάου. Ο έλληνας φόργουορντ δήλωσε πως το ματς κρίθηκε στην καλή άμυνα των «ερυθρολεύκων» στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο τόνισε πως οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας θα πρέπει να συνεχίσουν στο ίδιο μήκος κύματος, προκειμένου να έρθουν και άλλες νίκες.

«Η ήττα στο Κύπελλο μας βοήθησε σήμερα γιατί μας έκανε να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Από την αρχή ξέραμε τι θέλαμε να κάνουμε και μπήκαμε έχοντας υψηλά κίνητρα. Είναι μια νίκη που μας ανοίγει το δρόμο για την πρόκριση. Το βασικό για μας είναι να μείνουμε στο ίδιο μήκος κύματος όσον αφορά τη φιλοσοφία για να έρθουν κι άλλες νίκες. Το παιχνίδι κρίθηκε στην άμυνα που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αφήναμε με γρήγορες και πολλές πάσες να μας δημιουργούν πολλά προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο συγκεντρωμένοι στα αμυντικά μας καθήκοντα, βάλαμε μεγάλα σουτ και πήραμε τη νίκη», δήλωσε σχετικά ο Κώστας Παπανικολάου.

Πηγή: Sport-fm.gr