Σε ένα ματς πραγματικό γκραν-γκινιόλ, με νεύρα και αποβολές προπονητών, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το «Nick Galis Hall» κερδίζοντας τον αξιόμαχο Άρη (που πλησίασε και στους πέντε πόντους) με 84-70 πριν από την «διαβολοβδομάδα» στην EuroLeague. Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν θα πόνταρε τα χρήματά του για τα όσα θα συνέβαιναν στο «Αλεξάνδρειο» το απόγευμα του Σαββάτου στην δεύτερη αγωνιστική της Basket League. Από που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς… Από τον έντονο εκνευρισμό στο ξεκίνημα του ματς και τη λογομαχία των Βαγγέλη Αγγέλου, Τσάβι Πασκουάλ με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δύο; Από τα συνεχόμενα νεύρα που υπήρχαν μέσα στο παρκέ κατά τη διάρκεια του αγώνα; Ή μήπως από το γεγονός ότι ο (σε γενικές γραμμές άστοχος) Άρης θα μπορούσε να επιστρέψει από το -19 και να διεκδικήσει τις πιθανότητες που του αναλογούσαν μειώνοντας και στους πέντε πόντους στο 37′; Παρά την ανταγωνιστικότητα που έδειξαν οι «κίτρινοι» στην τελευταία περίοδο δυσκολεύοντας αρκετά τον Παναθηναϊκό που είχε επαναπαυθεί στις δάφνες του +19, στο τέλος «μίλησε» η εμπειρία των πρωταθλητών. Δύο φάσεις του Καλάθη, ένα σουτ του Λάνγκφορντ και ένα του (άκεφου) Παπαπέτρου έφταναν και περίσσευαν για να «γράψουν» τους τίτλους τέλους του αγώνα και τη νίκη του Παναθηναϊκού με 84-70. Μια διαφορά που… επέστρεψε στην λογική που επικρατούσε σε όλο το ματς στα τελευταία λεπτά. Και αυτό διότι ο Άρης είχε μειώσει σε 74-69 στο 37′ και έδειχνε ότι… έβαζε δύσκολα στον Παναθηναϊκό που αγωνίστηκε χωρίς τον Τζέιμς Γκιστ. Μέχρι εκεί όμως. Σε γενικές γραμμές ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν εκείνος που απειλούσε περισσότερο το καλάθι του Άρη, ο Κιθ Λάνγκφορντ «μίλησε» στο τέλος, ο Λοτζέσκι ήταν ουσιαστικός, ενώ ο Λεκαβίτσιους κατάφερε να φέρει ηρεμία στην ομάδα του. Βέβαια στο τέλος ο Καλάθης με δύο ενέργειες (μια ασίστ στον Λοτζέσκι και μια δική του φάση) ήταν εκείνος που… έκοψε τον αέρα των γηπεδούχων. Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84 Πηγή: gazzetta.gr