Ο Προμηθέας Πατρών διέλυσε τον Άρη με 70-40 σε ένα παιχνίδι αποθέωσης γι’ αυτόν και απόλυτης ντροπής για τους «κίτρινους». Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν στο γήπεδο μέχρι το 24’, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά σημείωσε 5 πόντους και με τους 40 συνολικά έκανε αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της στην Basket League. Μέσα από την άμυνά του, ο Άρης έβαλε τον Προμηθέα στον δικό του ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην επίθεση, η στρατηγική του ήταν ξεκάθαρη, καθώς όλες οι… μπάλες πήγαν στα χέρια του Μπένσον (μέσα από συνεργασίες δύο παικτών), ο Αμερικανός τελείωσε τις πέντε από τις οκτώ φάσεις που πήρε κι έτσι οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 3-12 περίπου στα μισά του δεκαλέπτου, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-19. Σε αυτό το διάστημα ο Προμηθέας ήταν απελπιστικά άστοχος με 4/15 σουτ, ενώ ο Άρης είχε σχεδόν τα διπλάσια (8-15) ριμπάουντ. Απόντος του Μπένσον, ο Άρης δεν είχε λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ ο Προμηθέας προσπάθησε να ανοίξει τον ρυθμό του αγώνα ψάχνοντας καλάθια στο transition game. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη δυσκολία του αντιπάλου τους στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα -περίπου- πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου προηγήθηκαν με 22-21. Εκεί, ο Γιάννης Αθηναίου έδωσε το μακρινό σουτ στον Άρη, ομοίως όμως και ο Μιλόσεβιτς στον Προμηθέα κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-29. Στους αξιοσημείωτους αριθμούς του πρώτου μέρους ήταν η αστοχία και των δύο ομάδων έξω από τα 6,75 καθώς ο μεν Προμηθέας είχε 3/11 προσπάθειες και ο δε Άρης 2/14. Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Προμηθέας συνδύασε την αποτελεσματική άμυνα με την ευστοχία στην επίθεση, ενώ ο Άρης… εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Είναι χαρακτηριστικό το ότι η ομάδα του Γιαννάκη υπέπεσε σε εννιά λάθη σε αυτό το διάστημα, ενώ δεν κατάφερε να πετύχει πόντο από το 24’ έως το τέλος της περιόδου με συνέπεια να βρεθεί στο -21(56-35). Η κατρακύλα του Άρη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, καθώς οι «κίτρινοι» έκαναν μόνο λάθη και συμπλήρωσαν 11 λεπτά χωρίς πόντο (!), με συνέπεια η διαφορά να φθάσει έως και στο +28 (63-35, 35’) για τους γηπεδούχους. Το κρεσέντο τους συνεχίστηκε, διότι ο Άρης συνέχισε να κάνει μόνο λάθη (68-36 στο 37’). Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν καλάθι μετά από περίπου 13 λεπτά! Δηλαδή, από το 40-35 (24’) ξαναπέτυχε καλάθι στο 68-38 (27:30). Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40 Πηγή: gazzetta.gr